Sosyal Medya

Meta CEO’sunun kişisel güvenliği için milyonlarca lira harcanıyor

Dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden birinin yani Meta’nın başındaki isim olan Mark Zuckerberg’in kişisel güvenlik tedbirleri, şirkete kaç paraya mal oluyor dersiniz?

Meta CEO’sunun kişisel güvenliği için milyonlarca lira harcanıyor

Meta CEO'su Mark Zuckerberg, 2023'ün "Verimlilik Yılı" olacağını söylese de, şirketten aldığı kişisel güvenlik için verilen harcama limiti, 4 milyon dolar artacak. Meta, düzenleyici bir bildirimde, Mark Zuckerberg'in "Meta'nın kurucusu, başkanı ve CEO'su olarak pozisyonundan doğan belirli güvenlik tehditleri nedeniyle güvenliğe yönelik endişeleri ele almak için" kişisel güvenlik harcama limitine hak kazandığını belirtiyor. 2018'den bu yana bu limit yılda 10 milyon dolar olarak uygulanıyordu, ancak bu yıl paket tutarı 14 milyon dolara yükseltilecek.

Bu para, Zuckerberg ve ailesini güvende tutmak için "ek personel, ekipman, hizmetler, konut iyileştirmeleri veya diğer güvenlikle ilgili maliyetleri" ödemek için kullanılıyor. Yapılan açıklamada ayrıca Zuckerberg'in yalnızca 1 dolar maaş aldığını, prim ödemeleri, hisse ödülleri veya diğer teşvik ücretleri almadığı da belirtiliyor.

Meta CEO’sunun kişisel güvenliği için milyonlarca lira harcanıyor

Ancak, Business Standard'ın söylediği gibi bu, Meta'nın CEO'nun güvenliği için harcayacağı toplam miktara eşit değil. Geçtiğimiz yıl Meta, 10 milyon dolarlık harcama limitinin üzerine 16.8 milyon dolar daha güvenlikle ilgili masraf yaparak toplamda 26.8 milyon dolara ulaştı.

2020 yılında, Mark Zuckerberg, Meta'yı Facebook'tan ayrıştırdı ve şirketi büyük bir yeniden yapılanmaya soktu. Şirket adını değiştirerek Meta'yı kurdu ve metaverse hizmetleri sunma konusunda büyük planlar açıkladı. Zuckerberg, bu yılın sonuna kadar 10.000 kişiyi işe alacaklarını ve gelecekte 100.000 kişinin bu alanda çalışacağını umuyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.