Meta Horizon ABD dışına açılıyor! Peki ya Türkiye?

Söylentilerden aylar sonra, Meta'nın Horizon Worlds kapılarını gençlere açıyor. Şirket, metaverse alanını önümüzdeki haftalarda ABD ve Kanada'da 13 ila 17 yaşları arasındaki gençlerin erişimine açacak.

Meta Horizon ABD dışına açılıyor! Peki ya Türkiye?

 Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, şirket "sağlam" güvenlik önlemleri ve ebeveyn denetimleri vaat ediyor. Şirket deneyimin yaşa uygun olduğundan emin olmak istiyor ve bu kademeli sunum bu korumaların ne kadar iyi çalıştığını ölçmesine yardımcı olacak.

Gençlerin Horizon Worlds profilleri varsayılan olarak gizli olacak ve konumları veya aktif durumları otomatik olarak göstermeyecek. Gençler tanıdık olmayan yetişkinleri "tanıyor olabileceğiniz kişiler" listelerinde görmeyecek. Yaş derecelendirmeleri, gençlerin yetişkinlere yönelik içerik oluşturmasını veya kullanmasını engelleyecek ve bir "ses modu" sizi takip etmeyen herkesin sesini kısacak. Genç kullanıcılar, VR'deyken de güvenlik ipuçları da alacak.

Meta Horizon ABD dışına açılıyor! Peki ya Türkiye?

Ebeveynler, kişisel sınırlar gibi özellikleri kontrol etmek için Meta Quest uygulamasını veya Family Center'ı kullanabilecek. Ayrıca uygulamalara izin verebilecek veya uygulamaları engelleyebilecek, kullanımı izleyebilecek ve kimin kimi takip ettiğini görebilecekler. Tüm kullanıcılar VR görünümlerini harici bir ekrana aktarabilecek, böylece odadaki bir ebeveyn neler olduğunu görebilecek.

Strateji, Meta'nın Facebook ve Instagram'da gençlerin güvenliğine yaklaşımını yakından yansıtıyor. Bu mutlaka herkesi memnun etmeyecek. ABD’li senatörler, şirketin güvenlik önlemlerinin yetersiz olabileceği endişesiyle Meta'yı gençleri Horizon Worlds'ten uzak tutmaya çağırdı. Meta'nın kendi araştırmasının bazı gençlere zarar verdiğini ve VRChat gibi diğer sanal alanların yırtıcı ve zehirli davranışlara eğilimli olduğunu belirttiler.