Meta kullanıcı güvenliği için yeni adımlar atıyor

Meta, "kamu yararına yönelik araştırmaları desteklemek" amacıyla uygun araştırmacıların sosyal medya uygulamaları Facebook ve Instagram'daki verilere erişmesini sağlayacak yeni araçları kullanıma sunduğunu duyurdu.

Meta kullanıcı güvenliği için yeni adımlar atıyor

Daha önce beta testi için kullanıma sunulan Meta İçerik Kitaplığı ve İçerik Kitaplığı API araçları, Instagram'da bir Reel'in görüntülenme sayısı veya paylaşılan gönderilerin miktarı gibi ölçümler de dahil olmak üzere, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik hakkında gerçek zamanlı bilgileri paylaşacak.

Meta İçerik Kitaplığı, verilerin dışarı aktarılmasını yasaklayan kontrollü erişimli bir "temiz oda" aracılığıyla web üzerinde mevcut olacak. Facebook ve Instagram'daki gerçek zamanlı içeriklerin tüm analizleri ve incelemeleri, arama yetenekleri olan bir API aracılığıyla gerçekleştirilecek. Şirketin veri arama araçları yalnızca önceden onaylanması gereken "uygun araştırmacılar ve profesyoneller" tarafından kullanılabilecek.

Meta kullanıcı güvenliği için yeni adımlar atıyor

Meta'nın verilerine erişmek isteyen araştırma grupları veya bireylerin, bir form aracılığıyla bir başvuruda bulunmaları ve söz konusu araştırma projesinin misyonu ve kimlerin dahil olduğu hakkında ayrıntılı bir açıklama yapmaları gerekecek. Nihai onay ICPSR'nin bağımsız incelemesine tabi olacak. API'ye erişim izni verildiğinde Meta, İçerik Kitaplığı'na erişimle ilgili herhangi bir ücret olmadığını söylüyor.

Yeni araçlar, veri erişimi için bir yol oluşturuyor olsa da, Meta'nın daha önce içeriğin uygulamalarında nasıl dolaştığını anlamayı ümit eden araştırmacılara sağladığı araçlara benzer ve bazı açılardan daha sınırlı. Ayrıca şüpheci olmak için her türlü neden var. Benzer şekilde bir araştırmacı API'si ve platformu geliştiren Meta'nın Açık Araştırma ve Şeffaflık ekibi, 2021 yılında araştırmacılara eksik ve hatalı veri gönderdiği iddiasıyla yakalandığında eleştirilere maruz kalmıştı.