Sosyal Medya

Pakistan, üç günlük yasağın ardından Wikipedia'nın engelini kaldırdı

Pakistan'daki insanlar, ülkenin düzenleyicilerin “kutsala saygısızlık" olarak nitelediği içerik nedeniyle web sitesini engellemesinden üç gün sonra artık yeniden Wikipedia'yı kullanmaya devam edebilecek.

Pakistan, üç günlük yasağın ardından Wikipedia'nın engelini kaldırdı

TechCrunch'ın haberine göre, başbakan Shehbaz Sharif, yasağın "üzerindeki bazı sakıncalı içeriklere/küfür içeren maddelere erişimi kısıtlamak için uygun bir önlem olmadığını" belirledikten sonra yetkililere Wikipedia'nın engellemesini kaldırmalarını emretti. Sharif’in ofisi yaptığı açıklamada, "bu genel yasağın istenmeyen sonuçlarının" “sağladığı faydadan" daha ağır bastığını söyledi.

Pakistan Telekomünikasyon Kurumu (PTA), geçen çarşamba günü Wikipedia'ya yönelik erişim engelini "geri çekti" ve site operatörlerini belirli içeriği kaldırmaları veya olumsuz sonuçları engellemek için 48 saatleri olduğu konusunda uyardı. Wikipedia görünüşe göre buna itiraz etti ve PTA siteyi cuma günü Pakistan'da engelledi.

Pakistan, üç günlük yasağın ardından Wikipedia'nın engelini kaldırdı

Bu arada Sharif, "sosyal, kültürel ve dini hassasiyetlerimizi göz önünde bulundurarak, orantılılık mihenk taşı üzerinde Wikipedia ve diğer çevrimiçi bilgi sitelerinde yayınlanan sakıncalı içeriğin kaldırılması veya bunlara erişimin engellenmesi için” alternatif teknik önlemleri araştırmak ve tavsiye almak için bir kabine komitesi kuruyor. Komite ayrıca, "yasa dışı içeriğin dengeli bir şekilde kontrol edilmesini" amaçlayan diğer önerileri sunmakla da görevlendiriliyor.

Sharif, komiteden kabineye bir hafta içinde tavsiyelerde bulunmasını istedi. Bu, komite üyelerine içerik denetimine giren çok sayıda hususu tam olarak değerlendirmek ve analiz etmek için fazla zaman tanımıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.