Para basan Nintendo son hamlesiyle herkesi şaşırttı; bu kadarına da pes

Nintendo, belirli bir sayıda taşeron çalışanıyla yollarını ayırma kararı aldı. Bu adım, şirketin yapısal değişikliklere ve piyasadaki dalgalanmalara yanıt olarak atıldığı düşünülüyor.

Para basan Nintendo son hamlesiyle herkesi şaşırttı; bu kadarına da pes

Kesintiler, endüstrideki diğer büyük oyun devlerinin benzer hareketlerini takip ediyor ve Nintendo'nun gelecekteki stratejileri hakkında spekülasyonlara yol açıyor. Bu gelişme, oyun dünyasında uzun vadeli planlamaların ve çalışma dinamiklerinin nasıl evrileceğine dair önemli bir örnek teşkil ediyor.

Nintendo of America, oyun ve donanım testleri konusunda yardımcı olan belirsiz sayıda taşeron çalışanın işine son verme sürecinde. Kaç çalışanın bu durumdan etkileneceği henüz net değil ancak 100'den fazla taşeronun işten çıkarılacağı tahmin ediliyor.

Kotaku'ya verilen bir açıklamada, Nintendo sözcüsü bu değişikliklerin "bazı taşeron görevlerinin sona ermesini ve önemli sayıda yeni tam zamanlı çalışan pozisyonunun oluşturulmasını" içereceğini belirtti. Rapor, Nintendo of America ile birlikte çalışan bazı taşeronların, şirketle tam zamanlı istihdam arayışı içindeyken uzun süredir sömürüldüklerini ve düşük ücret aldıklarını hissettiklerini açıklıyor. Bazı testçiler işe alınıp yazılım testlerinden çıkarılırken, geri kalanlar işten çıkarılacak. Nintendo, etkilenenlere tazminat paketleri sunulacağını belirtti.

Nintendo'nun Kotaku'ya verdiği tam açıklama şu şekilde

"Nintendo of America (NOA), oyun geliştirme çabalarında daha büyük küresel entegrasyonu teşvik etmek amacıyla Ürün Testi işlevlerini yeniden düzenlemiştir. Değişiklikler, ayrıca NOA'yı bölgesel test prosedürleri ve operasyonlarla daha iyi hizalamayı da amaçlamaktadır.

Bu değişiklikler, bazı taşeron görevlerinin sona ermesini ve önemli sayıda yeni tam zamanlı çalışan pozisyonunun oluşturulmasını içerecektir. Sona erecek tüm görevler için, taşeronların ajansları, NOA'nın desteğiyle tazminat paketleri sunacak ve geçişleri sırasında yardımcı olacaktır.

Bizimle ayrılacak olan taşeron ortaklarımıza, işimize yaptıkları önemli katkılar için son derece minnettarız ve Nintendo'ya verdikleri emek ve hizmet için kalpten teşekkürlerimizi sunuyoruz."

Rapor ayrıca, Kotaku'ya konuşan üç taşeronun, yeni birinci parti oyunların test edilmediği bir "durgunluk" dönemi fark ettiğini açıklıyor. Ayrıca, hiçbirinin bu yılın ikinci yarısında piyasaya sürülmesi beklenen Switch 2'yi test etmediği belirtiliyor. Bu kesintiler nedeniyle, bazı taşeronlar Nintendo'nun büyük oyunlarını yeterince test edebilme konusunda endişelerini dile getirdiler. Ne yazık ki, işten çıkarmalar bu yıl devam eden bir trend. Yakın zamanda, Certain Affinity 25 çalışanını işten çıkardı ve geçen ay, Sony 900 çalışanını işten çıkardı.