Sosyal Medya

Podcast'ler YouTube Music'e de geliyor

YouTube Music, podcast'lere geçiyor. YouTube, birçok podcast'in video sürümlerini barındırıyor ve bunların bazıları bölüm başına yüzbinlerce hatta milyonlarca kez izleniyor.

Podcast'ler YouTube Music'e de geliyor

YouTube'un podcast şefi Kai Chuk, perşembe günü Hot Pod Zirvesi'nde ses hizmetinin henüz podcast alanına girmediğini, ancak bunun değişmek üzere olduğunu duyurdu.

Bir YouTube sözcüsü Engadget'a “Öncelikle ABD'deki kullanıcılar için, yakında hem sesli hem de video öncelikli podcast'leri YouTube Music'e getirmeye başlayacağız, podcast'leri daha keşfedilebilir ve erişilebilir hale getireceğiz," dedi. "Bu, kullanıcıların zaten YouTube'da sevdikleri podcast'leri dinlemek istedikleri her yerde kullanılabilir hale getirmeye yardımcı olacak.”

Podcast oluşturma araçları YouTube Studio'ya da geliyor ve bu yılın sonlarında içerik oluşturucuların RSS akışları aracılığıyla YouTube'a sesli podcast'ler eklemesi mümkün olacak.

Podcast'ler YouTube Music'e de geliyor

Sözcü, "Podcast oynatma listeleri, youtube.com/podcasts için uygunluk, podcast rozeti ve YouTube Music uygulamasına dahil olma gibi YouTube'daki mevcut ve gelecek podcast özellikleri için uygun olacaktır." dedi.

TechCrunch'a göre arka planda podcast dinleme ücretsiz olarak sunulacak. Ancak, YouTube Music'e abone olmadığınız sürece reklamlar olacak. Ayrıca, kullanıcıların podcast bölümlerinin video ve ses versiyonları arasında geçiş yapabilecekleri de görülüyor.

En azından şimdilik, YouTube'un özel ve/veya orijinal podcast'ler sunarak Spotify ve Amazon gibilerini takip etmeyi planlamadığı görünüyor. YouTube Music'in Spotify ve Apple'ın pazar payını etkileyip etkilemeyeceği henüz belli değil, ancak ses ve video podcast'lerini bir araya getirerek ve YouTube'un muazzam erişiminden yararlanarak dinleyicilerin dikkatini kesinlikle çekebilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.