Sosyal Medya

Retweet için Türkçe karşılık önerisi: Sektirme

Aralarında Retweet'in de yer aldığı bazı sosyal medya tabirleri için Türkçe karşılık önerisinde bulunuldu.

Retweet için Türkçe karşılık önerisi: Sektirme

Türkiye Bilişim Derneği, Türk Dil Kurumu (TDK), İstanbul Gelişim Üniversitesi ve İstanbul Okan Üniversitesi iş birliğiyle bir çalıştay düzenlendi. Çalıştayın adı, Yeni İletişim Ortamlarında Türkçe: Güncel Sorunlar ve Terim Önerileri.

Retweet için Türkçe karşılık önerisi: Sektirme

Çalıştayda, dijital itibar, dijital medya, endüstri 4.0, toplum 5.0 ve siber güvenlik konularındaki yabancı terimlerin Türkçe karşılıkları konusunda alanlarında uzman akademisyen, dil bilimci ve iletişimciler bir araya geldi.

Farklı alanların güncel kavram sorunlarıyla ilgili tespitlerin ortaya konması ve yabancı dil kökenli terimler yerine kullanılabilecek Türkçe terim önerilerinin tartışılması amacıyla düzenlenen çalıştayda, yeni teknolojilerle Türkçeye giren terimler masaya yatırıldı.

TDK Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, çalıştayda, TDK olarak terimlerin Türkçeleştirilmesi hususundaki bu etkinliğe destek vermekten duydukları mutluluğu söyledi.

Kurumun yeni terimlere ilişkin faaliyetlerinden bahseden Gülsevin, TDK'nın kuruluşundan bu yana çok sayıda terim sözlüğü hazırlayarak bunları genel ağda halkın hizmetine sunduğunu belirtti.

Gülsevin, Türkçenin milli unsurlarını kaybetmeden yaygınlaştırılması, bilim dili, yazı dili ve edebi dil olarak gelişimi üzerine de bilgiler verdi.

Çalıştayın açılışından sonra 60'a yakın katılımcı, çalışma gruplarına ayrılan masalara geçerek ilgili oldukları alanlardaki tartışmaya açık terimleri tespit etmeye başladı. Her çalışma grubunda alanında uzman akademisyenler, sektör temsilcileri, dil bilimciler ile TDK uzmanları yer aldı.

Toplam 100’den fazla terimin tartışılması gerektiği konusunda uzlaşılan çalıştayda, 40’a yakın çözüm önerisinde bulunuldu. Türkçe karşılıkları önerilen kelimelerden bazıları ise şöyle:

  • Re-Tweet (RT) - Sektirme
  • Binge Watch - Dizibitiren, Aralıksız İzlemek, Duraksız İzlemek
  • Diss Atmak - Cevap Yollamak
  • Stalker - Sanal Casusluk
  • Influencer - Deneyimleyici
  • Caps - Yazılı Resim, Resim Yorum
  • Cyber Bot - Siber Can
  • Teaser - Meraklandırıcı Video
  • Caption - Resim Altı
Yorumlar
İbrahim Tekelli
Çok gerekli ve heyecan veren bir çalıştay. Sonucu merakla bekliyorum.
Cevapla
Gokmen
Biraz komik olmus,( sektirme kendini bana ) gibisinden :))
Cevapla
🇹🇷 Gakko 🇹🇷
Çok güzel öneri Türkçemizi ulusal platformlarda kullanmak çok eyi olur gerek İstanbul Türkçesi Gerek Gakkos Şivesi gerek Oğuz boyu şivesi hepsinin desteklenmesi gereki
Cevapla
Tipitip
Türkçe katili ironi yapayii :)
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.