Sosyal Medya

Sosyal medya taraftarı Ali Koç'u destekliyor

Yapılan bir araştırmaya göre sosyal medyada paylaşım yapan taraftarlar Fenerbahçe'nin başkanı olarak Ali Koç'u görmek istiyor.


Adba International araştırma şirketinin The Brand Age Dergisi için yaptığı araştırmaya göre sosyal medyadaki Fenerbahçe taraftarları boşkan olarak Ali Koç'u görmek istiyor. Türkiye’nin gündeminde siyasi seçimler bulunurken, milyonlarca Fenerbahçe taraftarının merakla sonucunu beklediği bir seçim daha var. Bir yanda Aziz Yıldırım, diğer tarafta Ali Koç... Türk futbol tarihinin de en büyük seçimlerinden gösterilen Fenerbahçe’nin başkanlık seçimleri için sarı-lacivertlilerin kongre üyeleri yarın sandığa gidecek. Ali Koç’un 22 Eylül 2017 tarihinde adaylığını açıklamasının hemen ardından başlayan seçimin nabzı ve adaylar hakkındaki konuşmalar sosyal medyaya yansıdı.


Sosyal CRM ve sosyal veri analizi şirketi Adba International, The Brand Age Dergisi için 1 Nisan 2018-27 Mayıs 2018 tarihleri arasındaki dönemi baz alarak hazırladığı raporda Fenerbahçe’nin başkanlık seçimleri öncesinde adayların sosyal medya performansını değerlendirdi.

Taraftarların sosyal medya platformlarındaki konuşmaları, internette yer alan haberler, forum yazıları, Ekşisözlük gibi içerik platformlarının tamamı analiz edildiğinde Ali Koç’un bahsedilme sayısının 235.034, Aziz Yıldırım’ın 137.057 olduğu görülüyor. İkilinin birlikte bahsedildiği içeriklerin sayısı ise 85.509 olarak ortaya çıkıyor. Birlikte bahsedildikleri içerikler de göz önünde bulundurulduğunda Ali Koç’un toplam konuşulma sayısı 320.543’e ulaşıyor. Aziz Yıldırım ise 222.526 defa konuşulma ile Koç’u takip ediyor.

  • Ali Koç: 235.034
  • Aziz Yıldırım: 137.057
  • Ali Koç ve Aziz Yıldırım: 85.509


İki başkan adayının da mecra bazında konuşulma oranı incelendiğinde, taraftarların adaylar hakkında en çok Twitter’da konuşulduğu görülüyor. Ali Koç Twitter’da toplam 205.887 defa konuşulurken, Aziz Yıldırım’ın ulaştığı sayı 163.931. Ali Koç haber türündeki içeriklerde de öne çıkarak, Aziz Yıldırım’ın iki katını aşkın oranda konuşulmaya sahip. Ali Koç hakkında toplam 72.563 haber içeriği bulunurken, Aziz Yıldırım 34.923 haber içeriğinde yer alıyor.

Ali Koç 22 Eylül 2017 tarihinde adaylığını açıkladı ancak seçim tarihi yaklaştıkça adaylar sosyal medya kullanıcıları tarafından daha çok konuşulmaya başladı. Nisan ayında Ali Koç günde ortalama 3.654 defa sosyal medyada yer alırken, Aziz Yıldırım ise 3.128 defa konuşuldu.

Mayıs ayına girdiğimizde taraftarlar Ali Koç’tan bahsettikleri içeriklerin sayısını iki katına çıkararak günlük ortalama 7.540 defa Koç’tan bahsetti. Aziz Yıldırım hakkında ise mayıs ayında günlük ortalama 4.591 paylaşım yapıldı. Seçim günü yaklaştıkça, adayların ekranlarda daha sık yer alması ve seçim çalışmalarını hızlandırması, adayları sosyal medya taraftarının da gündeminde tuttu.

Mağlubiyet faturası Aziz Yıldırım’a kesildi

Taraftarlar Ali Koç’tan en çok CNN Türk’te ‘’Hakan Çelik ile Hafta Sonu’’ programına konuk olarak katıldığı 27 Mayıs tarihinde bahsediyor. Sosyal medya kullanıcıları Aziz Yıldırım hakkında ise en çok 19 Mayıs tarihinde Süper Lig şampiyonluğunun sarı-lacivertliler için kaybedildiği gün konuşuyor.

10 taraftardan 6’sı Yıldırım’ı sevmiyor

Taraftarların iki aday hakkında Twitter’daki konuşulma oranları incelendiğinde Aziz Yıldırım ile ilgili konuşmaların yüzde 63’ü negatifken, yalnızca yüzde 14.7’sinin pozitif olması dikkat çekiyor. Ali Koç hakkında taraftarların yüzde 51.2’lik çoğunluğu pozitif bahsederken, sadece yüzde 11.2’si negatif içerikli kunuşuyor. Özellikle 2017-2018 İlhan Cavcav sezonunda şampiyonluğu ezeli rakibi Galatasaray’a, Türkiye Kupası’nı ise Akhisar’a kaptırıldıktan sonra Aziz Yıldırım hakkında eleştiri içeriklerinin arttığı görülüyor.

En çok etkileşime sahip içerikler Ali Koç hakkında

Taraftarların adaylar hakkında konuştuğu çok etkileşim alan tweet’lere bakıldığında en çok etkileşime sahip içeriklerin Ali Koç hakkındaki içerikler olduğu görülüyor. Aynı zamanda Ali Koç’u destekleyen kullanıcılar #AliKoçGeliyor hashtag’ini kullanırken, Aziz Yıldırım’ın tekrar başkan olmasını isteyen kullanıcılar ise desteklerini #RuhumuzBir hashtag’i ile belirtiyor.


Taraftar Aykut Kocaman’ın gitmesini istiyor

Ali Koç’un CNN Türk’te katıldığı programda ‘’Aykut Hoca, bir hocadan fazlası. Aykut Kocaman ile devam etmek isterdim. İstikrardan yanayım. Ancak taraftarın beklentisi var. Bunu da göz ardı etmemek lazım.’’ sözlerinden sonra Kocaman’ın durumunun ne olacağı tekrar gündeme geldi. Sosyal medyada yer alan 32.723 paylaşım arasından taraftarların yüzde 47’si Aykut Kocaman ile yolların ayrılmasını isterken, yalnızca yüzde 24’ü Aykut Kocaman ile yola devam dedi.

Taraftar yaşanılan mağlubiyetlerden sadece Aziz Yıldırım’ı değil, takımın teknik direktörü Aykut Kocaman’ı da sorumlu tutuyor.

Yorumlar
EmreG
İstenmeyen adam A.Yıldırım... Gitme vakti artık. Yapamıyorsun işte. İstemiyorsun kardeşim...
Cevapla
Yorumcu
Son kez aday oluyorsa son kez gelecektir sonrasıda ali koç abi gelicektir bence hepsi beraberler ayrı gayrı yok herşey fenerbahçe için.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.