Halihazırda dünyanın gündemi tamamen koronavirüs olmuş iken, bazı insanlar bundan prim çıkarmaya çalışıyor. Öyle ki şu anda hikayesi ne kadar uydurma olursa olsun koronavirüs ile ilgili olan içerikler fazlasıyla ilgi görüyor. Sosyal medyada büyük bir bilgi kirliliği dolaşırken, birçok yanlış bilgi insanlara ulaştırılmaya devam ediliyor. Bütün bunlar adeta sosyal medyada yer alan haberlere ne kadar dikkatli yaklaşmamız gerektiğini bizlere söylerken, kimileri yanlış bilgi yaymayı maalesef umursamıyor. İşte asla inanmamanız gereken sosyal medyada koronavirüs hakkında paylaşılan 7 yanlış bilgi!

Yüksek sıcaklık virüsü öldürür


Sosyal medyada dolaşan belki de en yaygın inanışlardan birisi de virüsün yüksek sıcaklıklara dayanamayacağı yönünde. Hatta yaz gelince virüsün kendiliğinden ortadan kalkacağını düşünenler bile var. Ancak bu iddiaları çürütmek basit, eğer bu iddia gerçek olsaydı salgının sıcak ülkelerde etkili olamaması gerekirdi.

Sarımsak virüsü öldürür


Sarımsak bağışıklık sistemine olumlu anlamda katkılar verebilir ancak bu, virüsü direkt öldürebileceği anlamı taşımaz. Sarımsağın antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu bilinse de hastalığı iyileştirici etkisi tıbbi olarak kanıtlanabilmiş değil.

Yüz maskeleri koronavirüsten korur


Bazı paylaşımlar çeşitli yüz maskelerinin koronavirüse karşı tam koruma sağladığını söylese de bu sadece bir uydurmadan ibaret. Yüz maskeleri yalnızca enfekte iseniz bunun başkasına geçmesine engel olur. Ancak her durumda tam koruma sağlamasa bile maske mutlaka takılması gerekmektedir. Çünkü enfekte isek ve bunu bilmiyorsak maske takmadığımız durumda hastalığımızı bir başkasına kolayca bulaştirabiliriz.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.