Sosyal Medya

TikTok ABD suçlamalarına karşı ses yükseltti

TikTok CEO'su Shou Chew, milletvekillerine uygulama hakkında birçok "yanlış anlama" olduğunu ve yasaklanmasının ABD ekonomisine zarar vereceğini söylemeye hazırlanıyor.

TikTok ABD suçlamalarına karşı ses yükseltti

Chew ayrıca Kongre üyelerine, ana şirket ByteDance ve Çin ile bağları hakkındaki endişelerin asılsız olduğunu söylemeyi planlıyor.

Chew, House Energy and Commerce Committee tarafından Perşembe günkü TikTok duruşması öncesinde yayınlanan yazılı açıklamada, "Şunu net bir şekilde belirtmeme izin verin: ByteDance, Çin'in veya başka bir ülkenin temsilcisi değildir" dedi. Chew'in Kongre'ye ilk kez katılışı olacak olan bu duruşma, şirket için risklerin her zamankinden daha yüksek olduğu bir zamanda geliyor.

TikTok ABD suçlamalarına karşı ses yükseltti

ABD'li yetkililer geçtiğimiz günlerde şirkete, ByteDance kendisini şirketten çıkarmazsa TikTok'un ABD'de yasaklanabileceğini söyledi. Ve meclisteki her iki partinin üyeleri de Başkan Joe Biden'a ve yönetimindeki diğerlerine uygulamayı yasaklama yetkisi verecek yasa tasarılarını destekledi.

Chew'in yazılı ifadesinin çoğu, TikTok'un yıllardır öne sürdüğü argümanların bir tekrarına benziyor. İfade, uygulamanın güvenlik özelliklerini, özellikle gençleri hedefleyen ve TikTok'un ABD kullanıcılarının verilerini güven altına alabilmek için milyar dolarlık çabası olan Project Texas'ı ayrıntılarıyla anlatıyor. Chew, "Bu ayın başlarında, Oracle dışı sunucularda saklanan geçmiş korumalı ABD kullanıcı verilerini silme sürecini başlattık; bu sürecin bu yıl içinde tamamlanmasını bekliyoruz” diye yazıyor. "Bu yapı altında, Çin hükümetinin ona erişmesi veya erişimi zorlaması mümkün değil."

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.