TikTok hakkında ilginç iddia, ne kadar tehlikeli olduğunu herkes öğrenecek

Senato, TikTok'un satışını veya yasaklanmasını zorunlu kılacak tasarıyı değerlendirirken milletvekilleri, uygulamanın oluşturduğu iddia edilen ulusal güvenlik tehdidini doğrudan istihbarat yetkililerinden duydu.

TikTok hakkında ilginç iddia, ne kadar tehlikeli olduğunu herkes öğrenecek

Şimdi iki önde gelen senatör, Ulusal İstihbarat Direktörlüğü'nden, paylaştıklarının gizliliğinin kaldırılmasını ve kamuya açıklanmasını talep ediyor.

ABD istihbarat camiasının uygulamayla ilgili endişeleri uzun süredir bir tartışma kaynağı oluyordu. Meclisteki milletvekilleri de tasarıya ilişkin oylamadan hemen önce benzer bir brifing aldılar. Ancak brifing tedbire verilen desteği güçlendirir gibi görünse de bazı üyeler ikna olmadıklarını söyledi ve bir milletvekili "duyduğu tek bir şeyin bile TikTok'a özgü olmadığını" söyledi.

TikTok hakkında ilginç iddia, ne kadar tehlikeli olduğunu herkes öğrenecek

Axios'a göre bazı senatörler brifinglerini "şok edici" olarak nitelendirdi ancak grup zaten  teknoloji endüstrisine ilişkin incelikli anlayışlarıyla tanınmıyor. (Örneğin Blumenthal, bir keresinde Facebook yöneticilerine "finsta'yı sonlandırmayı taahhüt edip etmeyecekleri" konusunda baskı yapmıştı.) Axios raporunda, bir milletvekilinin "kendilerine TikTok'un kullanıcıların cihazlarındaki mikrofonu gözetleyebildiğinin, takip edebildiğinin söylendiğini" söylediğini söyledi. Bu endişe verici görünebilir ancak aynı zamanda sosyal medya hizmetlerinin on yıldan fazla bir süredir talep ettiği uygulama izinlerinin de bir açıklaması.

TikTok, ana şirket ByteDance ile olan ilişkisinin Çinli hükümet yetkililerinin hizmetine müdahale etmesine veya Amerikalılar hakkında casusluk yapmasına olanak sağlayacağını uzun süredir reddediyordu. Ve şu ana kadar TikTok'un bu şekilde kullanıldığına dair kamuya açık bir kanıt yok. ABD istihbarat yetkililerinin elinde varsayımdan daha fazlası olan kanıtlar varsa, bu, uygulama etrafında uzun süredir devam eden tartışmalarda büyük bir bomba etkisi yaratacaktır.