TikTok içerik üreticileri, yasağa karşı dava açtılar

Montana Valisi, TikTok'a yönelik eyalet çapındaki ilk yasağı yasayla imzaladıktan bir gün sonra, önlem şimdiden yasal bir zorlukla karşı karşıya. Beş TikTok yaratıcısı, yasağın yürürlüğe girmesini engellemek için dava açıyor.

TikTok içerik üreticileri, yasağa karşı dava açtılar

Mahkeme dosyalarında TikTok içerik üreticilerini temsil eden avukatlar, yasağın anayasaya aykırı olduğunu ve İlk Değişiklik haklarını ihlal ettiğini söylüyor. Ayrıca Montana'nın yasak için sözde ulusal güvenlik gerekçesine itiraz ediyorlar. “Montana'nın, Amerika Birleşik Devletleri'nin dış politikası veya ulusal güvenlik çıkarları olması gerektiğine inandığı şeyleri ilerleten yasalar çıkarma yetkisi yoktur ve Montana, bazı konuşmaların bu forum aracılığıyla paylaşıldığı algısına dayanarak iletişim için tüm bir forumu yasaklayamaz. Montana, sahibi veya yayınladığı fikirler nedeniyle Wall Street Journal'ı yasaklayamayacağı gibi, sakinlerinin TikTok'u görüntülemesini veya yayınlamasını da yasaklayamaz."

Montana Başsavcısı Austin Knudsen, Fox News'e verdiği bir röportajda yasağa yasal itirazların beklendiğini söyledi. "Burada muhtemelen federal mahkemelerin devreye girip bizim yerimize yanıt vermesine ihtiyacımız olduğunu düşündüğüm bazı önemli konular var" dedi. "Ve bu, bunu getirirken hesabımızın bir parçasıydı.”     

TikTok içerik üreticileri, yasağa karşı dava açtılar

Dava, yasaya karşı ilk yasal meydan okumalardan biri ve federal yetkililer uygulamanın ülke çapında yasaklanmasını düşündükçe muhtemelen yakından izlenecek. Şu anda, Montana yasağının 1 Ocak 2024'te yürürlüğe girmesi planlanıyor ancak buna itiraz eden davalar bu çizelgeyi geciktirebilir. TikTok'un kendisi, Montana'da kendi davasını açmayı planlayıp planlamadığı konusunda yorum yapmadı, ancak yasa tasarısının imzalanmasının ardından yaptığı açıklamada, "Montana içindeki ve dışındaki tüm kullanıcılarının haklarını savunmayı" planladığını söyledi.