TikTok'tan kullanıcılara çağrı; "haklarınızı koruyun!"

Meclis'in TikTok'u ABD'de yasaklayabilecek bir yasa tasarısını kabul etmesinden saatler sonra şirketin CEO'su Shou Chew, kullanıcılara "anayasal haklarını korumaları" çağrısında bulundu.

TikTok'tan kullanıcılara çağrı; "haklarınızı koruyun!"

Chew ayrıca tasarının yasalaşması durumunda TikTok'un yasal bir itirazda bulunacağını da ima etti.

Chew, X'e gönderilen bir videoda "Sizin için savaşmayı ve sizi savunmayı bırakmayacağız" dedi. "Sizinle birlikte kurduğumuz bu muhteşem platformu korumak için yasal haklarımızı kullanmak da dahil olmak üzere elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz." Ayrıca ABD'deki TikTok kullanıcılarından hikayelerini arkadaşlarıyla, aileleriyle ve senatörlerle paylaşmalarını istedi. Chew, "Bu yasa yasalaşırsa ABD'de TikTok'un yasaklanmasına yol açacak" dedi. "Tasarıyı destekleyenler bile amaçlarının bu olduğunu kabul ediyor.”

TikTok'tan kullanıcılara çağrı; "haklarınızı koruyun!"

"Amerikalıları Yabancı Düşmanların Kontrollü Uygulamalarından Koruma Yasası" olarak bilinen yasa tasarısı, sunulduktan sadece birkaç gün sonra çarşamba günü iki partinin de desteğiyle Meclis'ten geçti. Tasarının yasalaşması durumunda, TikTok'un Çinli bir şirket olan ana şirketi ByteDance, TikTok'u altı ay içinde bir ABD şirketine satmaya zorlanacak veya ABD uygulama mağazaları ve web barındırma hizmetlerinden yasaklanacak.

Chew, çağrısında TikTok'un yasaklanmasının "bir avuç diğer sosyal medya şirketine daha fazla güç" vereceğini söyledi. Bir zamanlar ByteDance'i ABD'de TikTok'u satmaya zorlayan eski Başkan Donald Trump, yakın zamanda benzer bir düşünceyi dile getirerek TikTok'un yasaklanmasının, Reels platformu TikTok ile doğrudan rekabet eden Meta'yı güçlendireceğini iddia etti. Chew ayrıca TikTok'un elinden alınmasının yüz binlerce Amerikalı işe, yaratıcıya ve küçük işletmeye de zarar vereceğini ekledi.