Tinder'dan beklenmedik ayrılık kararı! Ülkeden çıkıyorlar

Teknoloji şirketleri, ülkenin Ukrayna'yı işgal etmesinin üzerinden bir yılı aşkın bir süre geçmişken Rusya'dan çekilmeye devam ediyor.

Tinder'dan beklenmedik ayrılık kararı! Ülkeden çıkıyorlar

Tinder'ın sahibi Match Group, flört uygulaması markalarını haziran ayı sonuna kadar Rusya pazarından tamamen çekeceğini açıkladı. Firma, "insan haklarını korumaya kararlı" olduğunu ve şu anda hizmetlerine erişimi çıkıştan önce sınırlamak için "adımlar attığını" söylüyor.

Match Group, neden şimdi çekildiğini veya erişimi önceden kısıtlamak için ne yaptığını açıklamadı. Şirket yaptığı yorumda yalnızca istilanın başlamasından bir ay sonra, mart ayında Avrupa bölgesi satışlarının zarar gördüğünü kabul etti.

Tinder'dan beklenmedik ayrılık kararı! Ülkeden çıkıyorlar

Geçen şubat ayında başlayan Ukrayna işgalinden hemen sonra çok sayıda teknoloji şirketi Rusya'dan ayrıldı. Apple ve Microsoft, o yılın mart ayı başlarında Rusya'daki tüm satışları durdururken, Netflix, Rus orijinallerinin çekimini dondurduktan kısa bir süre sonra da tüm yayınını durdurdu. İnternet devleri, Rus devlet medya kuruluşları RT ve Sputnik'i de hızlı bir şekilde engelledi. Coca-Cola ve McDonald's gibi teknoloji dışı markalar da aylar içinde Rusya’dan ayrıldı.

Zamanlamanın ardındaki nedenler ne olursa olsun, Match'in fazla seçeneği olmayabilir. İşgal yaygın bir kınamayla karşı karşıya kaldı ve Rus liderliğinin fikrini değiştirdiğine dair hiçbir işaret de yok. Hissedar Friends Fiduciary Corp'un yönetici direktörü Jeff Perkins, Reuters'e Match'in Rusya'da devam eden varlığının "iyi bir görünüm olmadığını" söyledi, neticede savaş suçlarıyla suçlanan bir ülkede iş yapıyor.