Sosyal Medya

Twitter CEO'su ifade verecek

Twitter CEO'su Jack Dorsey, ABD Temsilciler Meclisi'nde şirketinin kullandığı algoritmalar ve içerik yönetimi hakkında ifade verecek.


ABD merkezli sosyal medya şirketlerinin bilgi toplama teknikleri devlet kurumları tarafından da araştırılıyor. İlk olarak Facebook'un geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan veri skandalı sonrasında ifade vermesinin ardından şimdi de Twitter benzer bir ifadeye çağırıldı.

Twitter CEO'su ifade verecek

ABD'de Temsilciler Meclisi Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Kevin McCarthy, Twitter CEO'su Jack Dorsey'nin 5 Eylül'de Temsilciler Meclisinde ifade vereceğini açıkladı. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan McCarthy, Twitter CEO'su Dorsey'e yaptıkları davetin kabul edildiğini belirtti.

McCarthy, 5 Eylül'de Dorsey'in Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi önünde şirketin kullandığı içerik yönetimi ve algoritmalar hakkında soruları yanıtlayacağını ifade etti.

"Muhafazakar sesler susturuluyor" iddiası

Açıklamasında, sosyal medya platformlarının halkın bir araya gelip görüşlerini ortaya koyduğu yerler haline geldiğine dikkati çeken McCarthy, ABD'deki muhafazakar seslerin son dönemde yoğun şekilde susturulduğunu savundu.

Twitter'dan da bu konudaki duruşunu dinleyeceklerini kaydeden McCarthy, tek taraflı konuşmaların söz konusu sosyal medya platformlarının asli varlık nedenine uygun olmadığını vurguladı.

Twitter, geçen yıl Virginia'nın Charlottesville kentinde yaşanan ve bir kişinin öldüğü aşırı sağcılarla ırkçılık karşıtları arasındaki olayların ardından bazı sağcı hesapları kapatmıştı. Benzer şekilde sağcı görüşleriyle bilinen Alex Jones adlı radyo programcısının hesabı da bir haftalığına askıya alınmıştı.

Mark Zuckerberg de ifade vermişti

Daha önce de Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, şirketinin yaşadığı veri sızıntıları sebebiyle Senatoda ifade vermiş, bu sırada şirketin içerik yönetimi hakkındaki soruları da yanıtlamıştı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.