Twitter kan kaybediyor: Yeni değeri Elon Musk’ın ödediğinin yarısından bile az!

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Twitter, Elon Musk idaresinde her geçen gün biraz daha eriyor.

Twitter kan kaybediyor: Yeni değeri Elon Musk’ın ödediğinin yarısından bile az!

Elon Musk, sosyal medya platformu Twitter'ı satın alarak büyük bir zarar etmiş gibi görünüyor. Ekim ayında 44 milyar dolara satın aldığı sosyal medya sitesi şu anda 20 milyar dolar değerinde. Bu yeni değerleme, Twitter'ın önemli çalışanlarına verdiği öz kaynaklara dayanıyor. Ancak Elon, Twitter'dan ayrılmayı düşünmüyor ve çalışanlara gönderdiği bir e-postada "250 milyar doların üzerinde bir değerlemeye ulaşmak için net ama zorlu bir yol görüyorum." diye yazıyor. Bunun gerçekleşmesi için Musk'ın platforma verdiği mevcut değerin 10 katından fazla artması gerekiyor.

Tabii ki, Elon Musk konusunda her şey ciddiye alınmamalıdır. The Street'e göre, Musk, büyük bir potansiyel artıya sahip olan öz kaynak hibeleri sunarak kritik yetenekleri elinde tutmasına yardımcı olmak için Twitter'ın değerini düşürmüş olabilir. Bu, kaybedemeyeceği personeli elinde tutmasına yardımcı olacaktır. Moral yüksek olmayabilir ve Musk önemli Twitter çalışanlarını zaten işten çıkardı. Yeni öz kaynak hibeleri, dört yıl boyunca yavaş yavaş kullanılabilecek ve her altı ayda bir üçüncü taraf değerlemesine dayalı olarak likidite olayları sırasında hisse senetleri satılabilir.

Twitter kan kaybediyor: Yeni değeri Elon Musk’ın ödediğinin yarısından bile az!

Musk, Twitter'ı devraldığında, şirketin 7.500 çalışanı vardı ve Kasım ayında bu sayıyı yarı yarıya azalttı. İşini koruyanlar daha uzun saatler çalışmak veya şirketten ayrılmak zorunda kaldı. CNBC, Twitter'ın Ocak sonuna kadar sadece 1.300 çalışana sahip olduğunu bildirdi. Musk ise haberi bizzat kendisi düzeltti ve Twitter'da yaklaşık 2.300 aktif çalışan olduğunu söyledi. Fakat Musk'ın düzelttiği sayı da iyi değildi.

Twitter'da yapılan temizliğin ardından Musk bir tweet attı ve şunları söyledi: "İleriye dönük olarak, devrim niteliğinde bir Twitter 2.0 inşa etmek ve artan rekabet ortamında başarılı olmak için son derece sert olmamız gerekecek. Bu, yüksek yoğunluklu uzun saatler çalışmak anlamına gelecek. Sadece olağanüstü performans geçer not olacak. Yeni Twitter'ın bir parçası olmak istediğinizden eminseniz, lütfen aşağıdaki bağlantıda evet seçeneğine tıklayın. Yarın saat 17.00'ye kadar tıklamayanlar, üç ay boyunca işten çıkarılacak."

İşte dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri şu an bu anlayışla yönetiliyor. Peki bu düşünce yapısı popüler sosyal medya devini başarıya taşır mı işte orasını zaman gösterecek.