Twitter yani X şimdi de saçma reklam seçimleriyle gündemde

Eskiden Twitter olarak bilinen şirket X, reklamlarını doğru şekilde etiketlemeyebilir ve bu da onu bir kez daha ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ile ters düşme riskiyle karşı karşıya bırakabilir.

Twitter yani X şimdi de saçma reklam seçimleriyle gündemde

Gizli reklamlar hakkında ilk rapor veren TechCrunch'a göre, son birkaç gün içinde kullanıcıların zaman çizelgelerinde bu şekilde etiketlenmeden reklamların göründüğüne dair çok sayıda rapor geldi.

Raporlarına ve sektör gruplarından gelen raporlara göre kullanıcılar, gönderiyi yerel gönderi yerine ücretli reklam olarak tanımlayan tipik "Reklam" etiketini dışarıda bırakan çok sayıda reklam tespit etti. Tweetteki “...” menüsüne tıkladığınızda gönderilerin aslında reklam olduğu anlaşılıyor, bu da tweetin ücretli bir tanıtım olduğunu gösteriyor.

Etiketlenmemiş reklamlar, platformun takip etmedikleri hesaplardan gelen gönderileri takip eden zaman çizelgelerinde gösterdiğine inanan kullanıcıları rahatsız etse de, bu sorun aynı zamanda FTC ile ilgili daha fazla düzenleme sorununa yol açma riski de taşıyor.

Twitter yani X şimdi de saçma reklam seçimleriyle gündemde

Gözlemci grubu Check My Ads'in kurucu ortağı Nandini Jammi, son birkaç gündür Twitter hesabında örnekler paylaşıyor. Kar amacı gütmeyen grup, sorunu takip ediyor ve X kullanıcılarını buldukları örnekleri bildirmeye teşvik ediyor.

Etiketlenmemiş reklamların bir hatanın mı yoksa şirket tarafından yapılan kasıtlı bir değişikliğin sonucu mu olduğu belli değil.

Ancak Elon Musk'un şirketi devralmasından bu yana geçen yıl şirketin reklamcılık işinin çöktüğü bir sır değil. Musk yakın zamanda reklam gelirinin %60 düştüğünü söyledi ve bu düşüşten aktivistleri sorumlu tuttu. Şirket ayrıca yakın zamanda marka güvenliğini denetleyen iki üst düzey yöneticiyi de kaybetti; bu, reklamverenlerin büyük bir endişe kaynağı ve platformdan çekilme nedeni olarak gösterdiği bir sorun.