Sosyal Medya

Twitter yasaklarına bir yenisi daha eklendi

Pek çok kişi pazar günü Dünya Kupası finallerini izlemek için Twitter'a dönerken, şirket rakip sosyal medya web sitelerinin "ücretsiz tanıtımını" yasaklayan yeni bir politika başlattı

Twitter yasaklarına bir yenisi daha eklendi

Twitter, "asıl amacı" bu platformlarda içerik tanıtmak olan hesaplardan Facebook, Instagram, Mastodon, Tribel, Post, Nostr ve Donald Trump'ın Truth Social bağlantılarını kaldıracağını söyledi.

Kullanıcılara, artık diğer sosyal medya profillerine bağlanmak için Twitter biyografilerini kullanamayacakları veya takipçilerini kendilerini başka bir yerde takip etmeye davet eden tweetler gönderemeyecekleri söylendi. Ayrıca şirket, Linktree ve Link.bio gibi üçüncü taraf toplayıcıların kullanımını da kısıtladı. Twitter, URL gizleme veya daha az gelişmiş yöntemler kullanarak yeni politikayı atlatmaya çalışan kullanıcıların politikayı ihlal etmiş sayılacağı konusunda uyardı.       

Twitter, duyurulduktan kısa bir süre sonra politikayı uygulamaya başladı. Y Combinator'ın kurucusu ve Musk'ın devralınmasını destekleyen biri olan Paul Graham, kural değişikliğinin ardından Twitter ile işinin bittiğini söyledi ve 1,5 milyondan fazla takipçisine onu Mastodon'da bulmalarını söyledi. Twitter daha sonra Graham'ın hesabını askıya aldı, ancak çok geçmeden hesap geri getirildi.

Twitter yasaklarına bir yenisi daha eklendi

Politika, Twitter'da bir başka zor haftanın ardından geldi. 15 Aralık'ta aralarında NBC'den Ben Collins ve CNN'den Donnie O'Sullivan'ın da bulunduğu önemli gazeteciler Twitter hesaplarına erişemediklerini fark ettiler. Hesapların çoğu ya Jack Sweeney'den ya da şirketin halka açık konum paylaşımına karşı yakın zamanda duyurduğu politikasını çiğnediği için yasaklanan ElonJet hesabından bahsediyordu.

Twitter daha sonra bu muhabirlerin hesaplarını eski haline getirirken, Cumartesi günü aniden Washington Post muhabiri Taylor Lorenz'in hesabını askıya aldı. Askıya alındığı sırada Lorenz'in yalnızca üç gönderisi vardı, bunlardan biri Musk'a gelecek bir hikaye hakkında yorum yapmasını isteyen bir tweet'ti. Gönderilerinden bir diğeri YouTube kanalıyla bağlantılıydı, ancak bu noktada Twitter'ın rakip platformlara bağlantı vermeye karşı politikası yoktu ve yeni kuralının hiçbir yerinde Google'ın video hizmetinden bahsedilmiyordu.

Ancak, Twitter CEO’su kısa süre sonra konuyla ilgili fikrini bir kez daha değiştirdi. Birkaç saat içinde, yeni politikayı duyuran tweet'ler ve bunun uygulanmasının ayrıntılarını özetleyen destek sayfası silindi ve şu soruyu soran bir anketle değiştirildi: "Mevcut diğer sosyal medya platformlarının hesaplarının reklam amacıyla oluşturulmasını veya kullanılmasını engelleyen bir politikamız olmalı mı?" Bu yazının yazıldığı sırada, "Hayır" seçeneği oyların yüzde 86,9'luk üstün bir payına sahipti.

Yorumlar
Teknoman
Neden hergün icinde Musk Elon adi gecen bir haber yapiyorsunuz? Tüm Medyada var bu durum!
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.