Sosyal Medya

Twitter'da 4K dönemi resmen başladı!

Twitter, platformu üzerinde 4K çözünürlüğünde fotoğraf ve video yükleme özelliğini herkesin kullanımına açtı. Fotoğraf ve videolar artık daha kaliteli olacak.

Twitter'da 4K dönemi resmen başladı!

Twitter, geçtiğimiz Mart ayında iOS ve Android uygulamalarının beta sürümlerinde, kullanıcıların görüntüleri daha yüksek çözünürlükte, özellikle 4K olarak platforma yüklemelerine ve görüntülemelerine olanak tanıyan bir özelliği test etmeye başladı. Bu özellik şu anda Twitter uygulamasının kararlı sürümünde tüm kullanıcılara sunuluyor.

Daha önce, platform görüntüleri oldukça yoğun bir şekilde sıkıştıracağından, Twitter'da yüksek kaliteli görseller paylaşmak iyi bir deneyim değildi. Kullanıcılar, fotoğrafları yakınlaştırıldığında görüntüde bozulmalar yaşanıyordu. Artık bu sorun ortadan kalkıyor.

Twitter geç de olsa desteklenen maksimum çözünürlüğü 8 MP civarında olan 4K'ya çıkarmaya karar verdi. Bu özelliği etkinleştirmek için, kullanıcıların Twitter uygulamasının Ayarlar ve Gizlilik > Veri Kullanımı > yüksek kaliteli resim yüklemeleri ve yüksek kaliteli resimler seçeneklerini açması gerekiyor.

Twitter'ın yeni yüksek kaliteli fotoğraf ve video özelliğini kullanabilmek için uygulamayı App Store ve Play Store'dan güncellemeniz gerekiyor. Güncellemeyi yükledikten sonra az önce belirttiğimiz ayarları açarak yüksek kaliteli görselleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

Twitter'da 4K dönemi resmen başladı! - Resim : 1

Popüler sosyal medya platformu Twitter'ın bu özelliği geç de olsa sunması oldukça sevindirici bir haber. Buna benzer bir atılımı geçtiğimiz yıllarda Instagram da yapmıştı.

Mobil cihazların 8K'ya kadar video çekmesi ile sosyal medya platformları da aksiyon almak zorunda kalıyor. Ancak veri tüketimini azaltmak ve sunculara olan baskının azalması için sıkıştırma yöntemleri büyük önem taşıyor. Muhtemelen önümüzdeki yıllarda yeni sıkıştırma yöntemlerine şahitlik edeceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.