Sosyal Medya

Twitter'da büyük sorun! Sistem çöktü!

Twitter’da, bağlantılar ve resimler, şirketin web sitesinde ve mobil uygulamalarında pazartesi günü tamamen bozuldu.

Twitter'da büyük sorun! Sistem çöktü!

Bir bağlantıya tıkladığınızda "Mevcut API planınız bu noktaya erişimi içermiyor, daha fazla bilgi için lütfen https://developer.twitter.com/en/docs/twitter-api adresine bakın." uyarısı verdi. Tesadüfen, bu bağlantı da bir süreliğine koptu. Bazı kullanıcılar TweetDeck'e erişmeye çalıştıklarında benzer bir hata mesajı çıkıyordu.

Hizmet kademeli olarak geri geldi. Bağlantılar bir kez daha çalışıyor gibi görünüyor ve görüntüler zaman çizelgesinde yeniden beliriyor. TweetDeck de tekrar çevrimiçi.

Twitter'ın son büyük kesintisi, bir haftadan kısa bir süre önce, şirketin düzinelerce çalışanını daha işten çıkarmasından sadece birkaç gün sonra gerçekleşmişti. İşin garibi, API durum sayfasında "tüm sistemler çalışır durumda" yazan bir mesaj var.

Twitter'da büyük sorun! Sistem çöktü!

Twitter, Destek hesabında "Twitter'ın bazı bölümleri şu anda beklendiği gibi çalışmıyor olabilir. Bazı istenmeyen sonuçlara yol açan dahili bir değişiklik yaptık. Şu anda bunun üzerinde çalışıyoruz ve düzeltildiğinde bir güncelleme paylaşacağız.” notu paylaşıldı ancak bozuk API nedeniyle şu anda tweet'i gömmek mümkün değil.

Twitter, geliştiricilerin platforma bağlanmak için kullandıkları araçlar olan API'lerini kısıtlamanın  tam ortasında. Şirket, şubat ayı başlarında API'lere erişim için ücret almaya başlayacağını söylemişti.

Bu arada Twitter CEO'su Elon Musk, kesintiyle ilgili konuştu ve "Bu platform çok kırılgan" diye yazdı. "Kısa süre içinde düzeltilecektir." Daha sonra, "küçük bir API değişikliğinin çok büyük sonuçları oldu. Kod yığını sebepsiz yere son derece kırılgan. Eninde sonunda tam bir yeniden yazmaya ihtiyaç duyacak" diye ekledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.