Sosyal Medya

Twitter'dan beklenmedik Türkiye hamlesi

Dünyaca ünlü sosyal medya platformu Twitter yeni bir özelliğini Türkiye’de deneyeceğini duyurdu

Twitter'dan beklenmedik Türkiye hamlesi

Facebook, Instagram, TikTok gibi sosyal medya platformları ile rekabet eden ABD merkezli sosyal medya devi Twitter, gönderilere çeşitli emojilerle tepki verme özelliği getiriyor. Twitter "Reactions” adı verilen bu özelliği dünyada ilk olarak Türkiye'de test edeceklerini açıkladı.

Twitter’ın Türkiye’de test edeceği emoji özelliği şu an 5 emojiden oluşuyor. Emojiler arasında gülen yüz, alkış, şaşırmış yüz, üzgün yüz ve kırmızı kalp bulunuyor.

Twitter şu açıklamada bulundu;

“Tepkiler ayrıca, bir tweetin yanında gösterildiğinden, konuşma ilerledikçe diğerlerinin konuşmayı daha iyi anlamalarına yardımcı olacak. Twitter; çok çeşitli insanlara, kültürlere ve topluluklara sahiptir.

Bu nedenle evrensel olarak tanınan ve insanların tweetler hakkında ifade etmek istediklerini temsil eden ve nihayetinde daha anlamlı konuşmaları teşvik eden emojiler bulmaya çalıştık. Bunu yapmak için tweetlerde en sık kullanılan kelimelerin ve emojilerin neler olduğunu araştırdık ve insanların tweetleri okurken neler hissettiklerine ve hangi emojilerin dünya çapında yankı bulduğuna dair anketler gerçekleştirdik.

Tweetlerde en çok kullanılan emojinin gülme emojisi olduğunu bulduk. Aynı zamanda çoğu insan bize 'komik', 'destek'/'neşe', 'anlaşma' ve 'harika' etrafında dönen tepkileri hem ifade etmeyi hem de almayı tercih edeceklerini söyledi.”

Yeni özellik kısıtlı bir süre kullanılacak

Emojileri içeren Reactions özelliği Türkiye’de sınırlı bir süre için kullanılabilecek. Önümüzdeki günlerde herkesin kullanımına sunulacak olan özellik ile Twitter Türkiye’deki gözlemlerine göre özelliği dünya genelinde yaygınlaştıracak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.