Twitter'ın en büyük rakibi istediğini aldı, Elon Musk bile şaşırdı

Meta'nın sosyal medya platformu Threads, aylık kullanıcı sayısını 150 milyona çıkardı. Bu büyüme, uygulamanın giderek daha fazla kişi tarafından benimsendiğini ve popülerliğinin arttığını gösteriyor.

Twitter'ın en büyük rakibi istediğini aldı, Elon Musk bile şaşırdı

Özellikle yeni eklenen özellikler ve kullanıcı deneyiminde yapılan iyileştirmeler, bu ilgiyi daha da pekiştiriyor.  Ayrıca Meta'nın Threads uygulaması, kullanıcıların hoşlanmadıkları kelimeleri, ifadeleri ve emojileri süzgeçten geçirebilecekleri yeni bir özellik kazandı. Bu özellikle birlikte kullanıcılar, uygulama üzerinde daha kişisel ve rahat bir deneyim yaşayabilecek. Özellikle istenmeyen içerikleri otomatik olarak engelleyen bu araç, kullanıcıların sadece ilgilendikleri içerikleri görmelerini sağlıyor.

Meta'nın Threads uygulaması, şu anda aylık 150 milyon kullanıcıya sahip ve bu rakam, Şubat ayından bu yana yaklaşık 20 milyon yeni kullanıcı artışı gösteriyor. Mark Zuckerberg, Meta'nın ilk çeyrek kazanç toplantısında bu güncel kullanıcı sayılarını paylaştı ve uygulamanın umduğu yönde ilerlediğini belirtti. Threads uygulaması ilk haftasında 100 milyondan fazla indirme ile hızlı bir başlangıç yapmıştı, ancak daha sonra kullanıcı etkileşiminde bir düşüş yaşanmıştı. Yine de son altı ayda, daha istikrarlı bir büyüme kaydeden Threads, Zuckerberg'e göre zamanla Meta'nın bir milyar kullanıcılık bir uygulaması olabilir.

Özellikle ABD'deki günlük kullanıcı sayısında, X uygulamasını (daha önce Twitter olarak biliniyordu) bazı metriklerde geride bırakan Threads, analitik firması Apptopia'nın tahminlerine göre başarılarını sürdürüyor. Taylor Swift'in en son albümünü tanıtmak için platforma katılması gibi önemli başarılar elde etti.

Şu anda Meta'nın uygulamaları arasında benzersiz bir yere sahip olan Threads, henüz reklam içermiyor, bu nedenle şirket uygulamadan doğrudan gelir elde etmiyor. Ancak uygulama yeterince büyüdüğünde, Zuckerberg'in de belirttiği gibi, gelir elde etme üzerine odaklanılacak.

Threads platformu, kullanıcıların istemedikleri kelimeleri, ifadeleri ve hatta emojileri filtrelemelerini sağlayacak olan Gizli Kelimeler aracı gibi bazı mevcut güvenlik özelliklerini de bünyesine katıyor. Bu ayar varsayılan olarak açık olacak ve platform, saldırgan veya ilgisiz içerikleri otomatik olarak süzgeçten geçirecek. Kullanıcılar, "kilo verme", "saldırı" veya aşağılayıcı bir terim gibi süzmek istedikleri diğer unsurları ekleyebilecekler. Kendi seçeneklerinizi eklemek için "özel kelimeleri ve ifadeleri yönet" bölümüne gidip sıkıldığınız her şeyi yazabilirsiniz.

Ayrıca, platform iki yeni özelliği test ediyor: susturma ve alıntı kontrolleri. İlk özellik, gönderilerinizle ilgili bildirimleri özel olarak susturmanıza olanak tanıyacak. Böylece yeni takipçiler veya etiketlemeler hakkında uyarılar alabilirken, her yanıta maruz kalmayacaksınız. Alıntı kontrolleri ise, kimlerin gönderinizi alıntılayabileceğini seçmenize ve hatta kendinizi alıntıdan çıkartmanıza imkan tanıyacak. Meta, bu iki özelliğin tüm Threads kullanıcılarına ne zaman sunulacağını henüz açıklamadı.