Twitter'ın ismi bir skandala daha karıştı

AP ve San Francisco Chronicle'a göre San Francisco yetkilileri, altı eski kıdemli çalışanın şirkete karşı dava açmasının ardından Twitter hakkında yeni bir soruşturma başlattı.

Twitter'ın ismi bir skandala daha karıştı

Davacılar, şirketi yerel ve federal yasaları çiğnemekle ve genel merkezdeki bazı odaları çalışanlar için yatak odalarına çevirme çabasıyla bina yasalarını ihlal etmekle suçluyor.

Şehrin yetkilileri, şirket hakkında ilk olarak Aralık 2022'de, Forbes'in, personelinin dinlenebileceği bir yer olması için bazı konferans odalarını dönüştürdüğüne dair bir raporun ardından şirket hakkında bir soruşturma başlattı. Hatırlarsanız, Elon Musk, bir dizi toplu işten çıkarmanın ardından kalan çalışanlardan, "yüksek yoğunlukta uzun saatler" çalışmalarını bekleyen "son derece sert" bir uyarı ile Twitter'a bağlanmalarını istemişti. Çalışanlara yatak odaları hakkında hiçbir bağlam verilmediği bildirildi. Ancak, ültimatomuna dayanarak, Musk'ın çalışanların çok uzun saatler çalışmasını beklediği ve gece boyunca dinlenecekleri veya uyuyacakları bir yere ihtiyaç duyacakları sonucuna varılabilir.

Twitter'ın ismi bir skandala daha karıştı

Davacılardan biri, Twitter'da küresel tasarım ve inşaatın eski baş proje yöneticisi Joseph Killian. Killian, Musk’ın ekibinin, uyumaya çalışan personeli rahatsız ettikleri için harekete duyarlı ışıkları kaldırmak da dahil olmak üzere bina kurallarını ihlal etmesi talimatını verdiğini söyledi. Görünüşe göre şirketin ev sahibi talebi reddetti ancak yine de izinsiz olarak ışıkları kapatmak için bir elektrikçi tutmak zorunda kaldı.

Killian ayrıca, ekibi ilk müdahale ekiplerinin odalara girmesini engelleyeceği konusunda uyarmasına rağmen, acil durumlarda kilidi otomatik olarak açılmayan uyku bölümleri için daha ucuz kilitler takmasının söylendiğini de iddia etti. Killian’ın o gün işi bıraktığı bildirildi ancak daha sonra başka biri söz konusu kilitleri taktı. Buna ek olarak Killian, şirketi, planlanan değişiklikleri Twitter merkezini ziyaret eden şehir müfettişlerine açıklamamasını söylemekle suçladı. Dava, müfettişlerin yalnızca yatakları ve yeni mobilyaları gördüklerini ve ihlaller hakkında hiçbir fikirleri olmadığını belirtiyor.