Twitter'ın reklam gelirleri %59 düştü

The New York Times'ın haberine göre, Twitter'ın reklam geliri 1 Nisan ile Mayıs başı arasındaki beş haftalık süre içinde geçen yılın aynı dönemine göre %59 düştü.

Twitter'ın reklam gelirleri %59 düştü

Twitter çalışanlarına ve NYT tarafından görülen belgelere göre, reklam gelirleri düzenli olarak satış tahminlerinin gerisinde kalıyor ve yakında (görünüşe göre yeni CEO Linda Yaccarino'nun gelişine rağmen) bazı şeylerin değişmesi de pek muhtemel değil.

Musk daha önce Twitter'ın 2021'deki 5,1 milyar dolara kıyasla 2023'te 3 milyar dolar gelir elde etme yolunda olduğunu söylemişti. Geçen Mart ayında Twitter'ın 20 milyar dolar değerinde olduğunu, bunun için ödediği 44 milyar doların yarısından daha az olduğunu belirtmişti.

Twitter'ın reklam gelirleri %59 düştü

Geçen hafta Musk, Twitter Space’de, Avrupa ve Kuzey Amerika'daki reklamcıları şirket üzerinde "aşırı baskı" kuranları suçlayarak "reklamlarının yarısının" ortadan kaybolduğunu söyledi. "Twitter'ı iflas ettirmeye çalışıyorlar" diye de ekledi.

Bununla birlikte, Twitter'ın reklam satış ekibi, reklam verenlerin nefret söylemi ve pornografideki artışın yanı sıra çevrimiçi kumar ve marihuana ürünleri gibi şeylere yönelik reklam fazlalığından korkmasından endişe ediyor. Musk, Twitter'ı devraldığından beri, önemli satış yöneticilerini kovmak ve yasaklı kullanıcıları eski durumuna getirmek gibi eylemlerde bulundu. Bu, GM ve Volkswagen dahil olmak üzere reklam ajanslarını ve markaları reklam harcamalarını duraklatmaya sevk etti.