Twitter’ın yeni rakibi Threads, çok iyi bir başlangıç yaptı

Sosyal medya dünyasında artık yeni bir aktör var: Threads. Peki Meta’nın bu yeni girişimi Twitter karşısında başarılı olabilecek mi?

Twitter’ın yeni rakibi Threads, çok iyi bir başlangıç yaptı

Twitter'ın kullanıcıları üzerinde uyguladığı sıkı politikalar, kullanıcılar için platformu kısıtlayıcı bir hale getirdi ve bu durum, Meta gibi rakiplere alternatif bir platform başlatma fırsatı verdi. Instagram tarafından geliştirilen Threads, Twitter'ın hakimiyetine meydan okuyan en son girişim ve Truth Social ve Koo gibi önceki girişimlerin aksine, kullanıcılar arasında ilgi görüyor. Ancak Threads'ın da kusurları yok değil. Platform, arama, etiket ve takip edilenler akışı gibi bazı temel özellikleri eksik ve Meta, bu özelliklerin yakın gelecekte ekleneceğini duyurdu.

Threads, temel özelliklerinin eklenmesi ile Twitter'a ciddi bir rakip olabilir. Instagram'ın başı Adam Mosseri, Threads ekibinin, platforma eksik olan temel özellikleri eklemek için çalıştığını söyledi. Bu özellikler arama, etiket, takip edilenler akışı, grafik senkronizasyonu ve çeşitli destekleri içeriyor. Ayrıca Mosseri, mesajlaşmanın da yakında etkinleştirilebileceğini, ancak belirli bir zaman çizelgesi vermedi.

Twitter’ın yeni rakibi Threads, çok iyi bir başlangıç yaptı

Özellik eksikliği nedeniyle eleştirilen platform, bu eklentilerle diğer sosyal medya platformlarıyla daha rekabetçi hale gelecek, özellikle Twitter. Threads'ın sağlam bir başlangıç yaptığı da dikkat çekiyor. Platform, şimdiden 30 milyon kayıt aştı ve perşembe sabahı itibariyle Apple’ın App Store’undaki en popüler ücretsiz uygulama oldu. Ancak Threads'ın bu ivmeyi sürdürüp sürdüremeyeceği henüz belirsiz.

Threads'ın Instagram ile sıkı entegrasyonu, başarısında büyük bir faktör oldu. Kullanıcılar, Instagram hesaplarını Threads'a bağlayabilir ve hemen arkadaşları ve takipçileriyle içerik paylaşmaya başlayabilirler. Bu, Threads'ı kullanmaya başlamayı kolaylaştırır ve Instagram'da zaten var olan kullanıcıları elde tutmaya yardımcı olur.