WhatsApp Android kullanıcılarının sabırsızlıkla beklediği özelliği kullanıma sundu

WhatsApp, Pixel 8 ve Pixel 8 Pro kullanıcıları için uygulama kilidinde yüz tanıma özelliğini devreye aldı.

WhatsApp Android kullanıcılarının sabırsızlıkla beklediği özelliği kullanıma sundu

Google'ın amiral gemisi telefonları yıllardır yüz tanıma kilidini destekliyor ancak Pixel 8 ve Pixel 8 Pro modelleri, geçtiğimiz Ekim ayında tanıtıldıklarında, kullanıcıların uyumlu bankacılık ve ödeme uygulamalarına erişmelerini sağlayan geliştirilmiş yüz tanıma özellikleriyle dikkat çekti. Bu yenilik, Google Tensor G3 yonga seti ve Titan M2 güvenlik çipinin birleşimi sayesinde, NFC üzerinden temasız ödemelerin Google Pay aracılığıyla onaylanmasını mümkün kıldı. Şimdi de WhatsApp, Pixel 8 serisi için yüz tanıma desteğini sunarak kullanıcıların uygulamayı daha güvenli bir şekilde kullanmalarını sağlıyor. Bu güncelleme ile WhatsApp kullanıcıları, telefonlarının ön kamerasına bakarak uygulamayı kolayca kilidini açabiliyorlar. Eğer yüz tanıma başarısız olursa, sistem otomatik olarak parmak izi sensörüne geçiş yapıyor veya kullanıcılar PIN kodu girebiliyorlar.

Meta'ya ait olan anlık mesajlaşma platformu, Pixel 8 ve Pixel 8 Pro kullanıcılarına yönelik son güncellemesiyle güvenlik özelliklerini bir adım öteye taşıdı. WhatsApp'ın stabil sürümü 2.24.8.85 ile gelen bu özellik, uygulama açıldığında ekranın altında bir yüz tanıma paneli ve ön kamera etrafında bir halka görüntülenmesini sağlıyor.

WhatsApp Android kullanıcılarının sabırsızlıkla beklediği özelliği kullanıma sundu

Ayrıca, en son güncellemeyle birlikte, kilidi açık olan WhatsApp ekranında daha önceki onay işaretinin yerine şimdi "kilitli" kelimesi görünüyor. Bu değişiklikler, kullanıcıların mesajlaşma deneyimini hem daha güvenli hem de daha kullanışlı hale getiriyor.

Google, Pixel 8 serisi ile birlikte sunduğu bu özelliklerle kullanıcıların günlük teknoloji kullanımlarında karşılaştıkları güvenlik ve erişilebilirlik sorunlarını önemli ölçüde azaltmayı hedefliyor. Bu sayede, kullanıcılar yalnızca bir bakışla, hızlı ve güvenli bir şekilde kimlik doğrulaması yapabiliyorlar, bu da özellikle hızın ve kolaylığın önemli olduğu anlarda büyük bir kolaylık sağlıyor.