Sosyal Medya

WhatsApp hacklenebiliyor mu?

WhatsApp, güvenlik açığı ile çalkalanıyor. Bu yöntem ile WhatsApp saniyeler içerisinde hacklenebiliyormuş. İşte skandal olayın detayları.

WhatsApp hacklenebiliyor mu?

Geçtiğimiz günlerde WikiLeaks tarafından yayınlanan belgelerde yer alan en büyük güvenlik tehditlerinden biri, hükümet kuruluşlarının WhatsApp, Telegram ve diğer uçtan uca şifrelenmiş sohbet uygulamalarını dinleme "ihtimali" idi. Bu olayın duyulmasından sonra birçok son kullanıcı WhatsApp'ın uçtan uca şifreleme sisteminden endişe etmeye başlamıştı.

Bu endişelerden sonra İsrailli güvenlik şirketi Check Point'in açıklamalara olaya tuz biber oldu. İsrailli güvenlik şirketi Check Point, WhatsApp'ın uçtan uca şifreleme sistemini çok kolay bir şekilde kırdığını ve WhatsApp hesaplarına ulaşabildiklerini açıkladı. 

Check Point'in açıklamalarına göre; WhatsApp saldırısına maruz kalan birinin, WhatsApp hesabında bulunan fotoğraflarına, videolarına, mesajlarına ve diğer dosyalarına hackerlar tarafından kolayca ulaşılabiliyor.

Peki, WhatsApp nasıl hackleniyor? Bu güvenlik açığından yararlanmak için saldırgan kötü niyetli kod içeren bir dosyayı WhatsApp üzerinden karşı tarafa gönderiyor. Alıcı eğer bu dosyayı açarsa hackerlar WhatsApp profiline kolayca sızabiliyor ve az önce belirttiğimiz verilere ulaşabiliyor.

1489645154_whatsapp-hack-.jpg

Check Point, bu bilgileri 7 Mart'ta WhatsApp güvenlik ekiplerine sunmuş. WhatsApp, güvenlik sorununu doğruladı ve kısa bir süre sonra web istemcileri için bir düzeltme yayınladı. Yani artık bu açık şimdilik WhatsApp tarafından kapatılmış gibi görünüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.