WhatsApp'tan devrim niteliğinde güncelleme

Dünyanın en çok kullanılan internet tabanlı anlık mesajlaşma servisi olan WhatsApp, kullanıcılarına yeni özelliğini duyurdu.

WhatsApp'tan devrim niteliğinde güncelleme

WhatsApp'ı dünyanın bir numarası olmasını sağlayan birçok özellik sayabiliriz. Örneğin oldukça stabil olması, hızlı olması, güncelleme desteği, her marka ve modelde sorunsuz çalışabilmesi, zengin karakter desteği, yüksek sayılı emoji desteği özellikler aklımıza bir çırpıda gelenler. Ancak gelin görün ki hiç bir herhalde hiç kimsenin aklına ilk etapta bu uygulamanın çok güvenilir olduğu gelmeyecektir.

Bu durumun arkasında yatan en temel neden tabi ki WhatsApp'ın bir Facebook hizmet olması. Herkesin malumu olduğu üzere Facebook, kullanıcı verilerini işlemesi ve hatta satması ile meşhur. Bununla birlikte bugüne kadar birçok defa WhatsApp konuşmalarının belli ölçüde takip edildiği ve buna göre de kullanıcıların günlük yaşamlarında karşılarına reklamlar çıktığı da oldukça sık dillendirilen bir iddia.

WhatsApp'tan devrim niteliğinde güncelleme - Resim : 1WhatsApp'tan devrim niteliğinde güncelleme - Resim : 2

WhatsApp'tan devrim niteliğinde güncelleme

İşte Amerikalı teknoloji devi WhatsApp bu kötü şöhretinden kurtulabilmek için birkaç sene önce uçtan uca şifreleme sistemini duyurmuş ve cihazlardaki büyün konuşmaların uçtan uca şifrelenerek WhatsApp'da dahil hiç bir uygulama tarafından okunamamasını garanti altına almıştı.

Bununla birlikte söz konusu sohbetlerin bulut sistemlerde şifrelenmesi halinde, hala üçüncü kişilerin bilgisine açık hale gelmesi oldukça tartışılan bir konuydu. İşte WhatsApp, artık Google kullanıcılarının Drive'a, Apple kullanıcılarının ise iCloud'a yükledikleri hiç bir WhatsApp sohbetinin WhatsApp'ın kendisi de dahil hiç kimse tarafından erişilemeyeceğini duyurdu.

Kullanıcıların bunun için yapmaları gereken tek şey ise, sohbetlerini şifreleme seçeneğine gelmeleri ve 64 haneli bir şifre belirlemeleri. Tabi dikkat, söz konusu şifreyi kaydetmeyi kesinlikle unutmayın yoksa bu sohbet yedeklerinize siz bile bir daha ulaşamazsınız.