X, Spaces'te canlı video yayınlarına imkan tanıyor

Sosyal medya platformu X, kullanıcılarına Spaces'ta canlı video yayınları yapma imkanı sunarak etkileşim olanaklarını genişletiyor.

X, Spaces'te canlı video yayınlarına imkan tanıyor

Bu yenilik, kullanıcıların gerçek zamanlı olarak etkileşime girmesine ve içeriklerini daha geniş bir kitleye ulaştırmasına olanak tanıyor. Spaces'taki canlı yayınlar, topluluk içindeki bağları güçlendirirken, kullanıcıların anlık tartışmalar ve etkinlikler düzenlemesine imkan sağlıyor. Bu özellik, özellikle etkileyiciler ve markalar için, takipçileriyle doğrudan ve etkili bir şekilde etkileşim kurma fırsatı sunuyor.

X platformu, daha önce Twitter olarak bilinen mecrada, kullanıcıların sesli sohbet odaları olan Spaces üzerinden canlı video yayını yapmalarına olanak tanıyan yeni bir özelliği duyurdu. Bu yenilikle birlikte, oturumları yöneten kişiler artık bir Space oluştururken videoyu etkinleştirme ve kameralarını açma seçeneğine sahip olacaklar. Yayıncılar, ön veya arka kamera kullanarak ve dikey veya yatay yönlendirme ile yayın yapabilecekler. Android'de henüz video etkinleştirme seçeneği görünmese de, bu özelliğin iOS cihazlar için zaten kullanılabilir olduğu bildiriliyor.

Platform, kullanıcıların canlı video yayını yapmalarına izin veren ayrı bir özelliğe zaten sahip olmasına rağmen, bu seçenek bir Space oturumu kadar etkileşimli değil. Space oturumunda, katılımcılar hala konuşabilir veya ortak sunucu olabilir, ancak yalnızca ev sahibinin canlı video yayını yapma yeteneği var.

Kullanıcıların takip ettiği postlara göre, X'in bu özelliği sorunsuz çalışması için birkaç hata ve diğer sorunları çözmesi gerekiyor. Videoyu etkinleştirmek, sohbet oturumlarına oldukça uzun bir gecikme getiriyor ve yatay yayın yapmak, video ekranı kapladığı için bir Space'i yönetmeyi imkansız hale getiriyor. Masaüstü kullanıcıları henüz videoları göremiyor. Videoları görebilen mobil kullanıcılar için arayüz, katılımcıların kullanıcı simgelerinin yanında ev sahibinin görsel yayınını öne çıkaracak şekilde tasarlanmış. TheVerge, videoların sadece gerçek zamanlı olarak sohbet oturumlarında yaşadığını ve kullanıcıların onları görmek için katılmaları gerektiğini, bu da kaydedilmiş Spaces'lerin şu anda yalnızca sesli olduğu anlamına geldiğini belirtiyor.