X’te artık sahte hesaplar barınamayacak!

Eski adıyla Twitter yeni adıyla X, sahte hesaplara karşı daha önce hiç girişmediği kadar büyük bir savaşa girişiyor.

X’te artık sahte hesaplar barınamayacak!

X, daha önce Twitter olarak bilinen platform, kullanıcıların kimliklerini doğrulayarak taklit hesapların önüne geçmek ve bazı avantajlar sunmak amacıyla devlet tarafından verilen kimlik kartlarıyla hesap doğrulama özelliğini hayata geçirdi. Bu uygulama için İsrail merkezli Au10tix şirketiyle iş birliği yapılmıştır. Au10tix'in bu doğrulama sırasında aldığı kişisel bilgileri 30 gün boyunca sakladığına dair bir bildirim bulunmaktadır.

Ancak bu kimlik doğrulama işlemi Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı ve Birleşik Krallık'ta mevcut değil. Bu durum, bölgenin katı veri koruma yasalarından kaynaklanıyor olabilir. Şu an için kimlik doğrulama işlemi ile alakalı belirgin bir avantajın olmadığı görülüyor. Ancak X, kimlik doğrulaması sayesinde bazı içeriklere yaş sınırlaması getirebileceğini belirtiyor.

Doğrulama işlemi tamamlandığında, kullanıcıların profillerinde mavi bir onay işareti gözükecek. Bu onay işaretine tıkladığınızda, kullanıcının hükümet tarafından verilen bir kimlikle doğrulandığı bilgisine ulaşabilirsiniz. X, kimlik doğrulaması olan kullanıcılara "öncelikli destek" sunacağını ifade ediyor, ancak bu ifadenin ne anlama geldiği tam olarak belirtilmiyor.

X’te artık sahte hesaplar barınamayacak!

Öne çıkan bir diğer bilgi ise, geçtiğimiz ay X'in ücretli kullanıcılar için profillerinden onay işaretlerini gizleme özelliğini devreye aldığıdır. Ayrıca şirket, gelecekte kimlikleriyle doğrulanan kullanıcılara onay işaretlerini daha hızlı bir şekilde sunmayı ve bu kullanıcıların isim, kullanıcı adı veya profil fotoğraflarını sık sık değiştirebilmesini sağlamayı planlıyor. Ancak bu özellik şu an için sadece ücretli kullanıcılara sunulmuş durumda.

Nisan ayında Twitter, eski onaylama programını sonlandırdı ve bazı hesapların onay işaretlerini kaldırdı. Ancak bu durum kullanıcılar arasında karışıklığa sebep olduğu için, onay işaretleri bazı üst düzey hesaplar için geri getirildi. Geçen ay ise X, biyometrik veri, eğitim ve iş geçmişi bilgilerini toplama yeteneğine sahip olduklarını belirten bir gizlilik politikası güncellemesi yaptı. X, bu bilgilerin platformu daha güvenli hale getireceğini ve taklit hesap oluşturma girişimlerini engelleyeceğini belirtiyor.