Yargıtay, terör sorumluluk davalarında Twitter ve YouTube'un lehine karar verdi

Yüksek Mahkeme (SCOTUS), teknoloji şirketleri lehine, onları kullanıcıların platformlarında yayınladıkları şeylerle ilgili sorumluluktan korumaya devam edecek iki karar verdi.

Yargıtay, terör sorumluluk davalarında Twitter ve YouTube'un lehine karar verdi

İlk davada yargıçlar, Twitter'ın terör örgütü IŞİD'in attığı tweetler üzerinden teröre yardım ve yataklık ettiği iddialarıyla mücadele etmek zorunda kalmayacağına oybirliğiyle karar verdiler.

SCOTUS, başka bir yargıcın başlangıçta Twitter'ı reddetmesinin ardından Twitter'a karşı açılan bir davaya izin veren bir alt mahkeme kararını bozdu. Dava, IŞİD'in üstlendiği 2017 İstanbul saldırısında öldürülen Nawras Alassaf'ın ABD'li akrabaları tarafından açıldı. Yargıçlar, genel terör konuşmasına ev sahipliği yapmanın belirli terör saldırıları için dolaylı yasal sorumluluk oluşturmadığına karar verdiler. Bu, terör saldırılarının kurbanları veya yakınlarının gelecekte çevrimiçi platformlara karşı benzer bir dava açmasını muhtemelen daha zor hale getirecektir.

Yargıtay, terör sorumluluk davalarında Twitter ve YouTube'un lehine karar verdi

Yargıç Clarence Thomas mahkeme mütalaasında "Elbette, IŞİD gibi kötü aktörler, sanıklar gibi platformları yasadışı ve bazen de korkunç amaçlar için kullanabilirler. Ancak aynı şey genel olarak cep telefonları, e-posta veya internet için de söylenebilir." yazdı. "Davacıların iddialarının, bu sanıkların söz konusu saldırıyı gerçekleştirmede IŞİD'e yardım ve yataklık ettiğini tespit etmek için yetersiz olduğu sonucuna vardık."

Yargıçlar, şirketi ABD terörle mücadele yasalarını ihlal etmekle suçlayan Gonzalez - Google davasını da reddetti. Bu nedenle, Paris'teki 2015 terör saldırısı kurbanının aile üyeleri tarafından YouTube'a karşı açılan davanın düşürülmesine yönelik bir alt mahkeme kararına dokunulmadı.