Sosyal Medya

YouTuber'lar ayda kaç TL kazanıyor?

Her gün milyonlarca kişi YouTube üzerinden YouTuber'ların ürettikleri içeriklerde saatler harcıyarlar. Peki YouTuber'lar aylık ne kadar kazanıyor? İşte detaylar!


Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla Türkiye'de sayıları hızla artan Youtuberlar, bazı kriterleri karşılaması halinde ayda 5 ile 25 bin lira arasında gelir elde edebiliyor.

Dünyanın en büyük video platformu YouTube, gençlerin para kazanma aracı olurken bu durum milyonlarca doların kazanıldığı yeni bir mesleğin doğmasına da neden oluyor. 'YouTuber' olarak anılan bu kişiler platformun özel içerik üreticilerine verdiği reklam payı ile hatırı sayılır gelirler elde ediyor. 

Uzmanlar, bazı kriterlere uygun YouTube kanalı sahiplerinin tıklanma ve görüntüleme başına para kazandığını, bu nedenle kısa yoldan şöhret ve reklam geliri elde etmek isteyenlerce Youtuberlığın kazanç kapısı haline geldiğini belirtti. 

Çocuklar, yetişkinlerin aksine ilgisini çeken videoları defalarca izleyebildiği için Youtuberların onların beğenisine hitap eden içerikler üretilebildiğini kaydeden uzmanlar, ebeveynlerin zararlı videolara karşı önlem almasını tavsiye etti.

YouTuber'lar ayda kaç TL kazanıyor?

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Murat Kırık, yaptığı açıklamada, video platformu YouTube'un, arama motoru Google'dan sonra en çok tıklanan ikinci internet sitesi olduğunu belirtti.

Görselliğiyle ön plana çıkan YouTube'un en büyük avantajının kullanıcıların kendilerine ait kanal açabilmesi, çektikleri veya kurguladıkları içerikleri paylaşabilmesi olduğunu ifade eden Kırık, "Çocuk ve gençlerin tercihleri, geleneksel medya yerine yeni medya oldu.

YouTube, Z kuşağı için kendilerini ifade edebilecekleri, fikirlerini paylaşabilecekleri ve içerik üretebilecekleri bir mecra durumuna geldi. YouTube, artık atari salonları ile parkların yerini aldı." diye konuştu.

Yorumlar
zaza
ATERİ SALONUMU KALDI DOĞRU DÜZGÜN İSTANBULDA BİLE YOK AVM,DEKİ YENİ NESİL ARCADE MAKİNALARINI SAYMAYIN ONLAR SAYILMAZ
Cevapla
Pfff
YouTuber'lar ayda kaç TL kazanıyor? Alt Basligi atilmis. Ama cevabi yok. Tobe tobe =)
Cevapla
ADSIZ
OLUM 5BİN LİRA İLE 25 BİN LİRA DİYO YA O NE SAÇMA
Napolyon
Kaç para kazandıkları hariç herşeyi yazmışlar biz de biliyoruz bunları zaten bize rakam verin rakam
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.