Apple'ı korku sardı, pazardaki payı giderek azarlıyor

2024'ün ilk çeyreğinde yapılan tablet sevkiyatlarına göre Samsung, Apple'ın uzun süredir devam eden tablet pazarındaki hakimiyetine meydan okuyor.

Apple'ı korku sardı, pazardaki payı giderek azarlıyor

Apple, bir zamanlar tablet pazarında büyük bir üstünlüğe sahipken, rekabetin artmasıyla pazar payını yavaş yavaş kaybetmeye başladı. Cupertino merkezli şirketin son 18 aydır yeni bir tablet modeli piyasaya sürmemesi, Samsung'a karşı üstünlüğünü kaybetme riskini artırıyor. 2024 yılının ilk çeyreğine ait Uluslararası Veri Kuruluşu (IDC) raporuna göre, tablet pazarı, iki yılı aşkın süren durgunluğun ardından yüzde 0.5'lik mütevazı bir yıllık büyüme kaydetti. Sektörde son büyüme, 2021 yılının ikinci çeyreğinde görülmüştü.

Bu büyüme, "yenilenme döngüsünün başlaması" ile tetiklendi ve pandemi sırasında görülen yüksek satış rakamlarına geri dönülmesi beklenmese de, insanların üretkenlik odaklı özelliklere sahip pahalı tabletleri tercih etmesi endüstri için olumlu bir işaret olarak kabul ediliyor.

Apple'ı korku sardı, pazardaki payı giderek azarlıyor - Resim : 1

Apple'ı korku sardı! Pazardaki payı giderek azarlıyor

Apple, ekonomik zorluklar ve yeni modellerin eksikliği nedeniyle yüzde 8.5 oranında bir yıllık düşüş yaşadı. Buna rağmen, 9.9 milyon ünite sevkiyatla en çok sevkiyat yapan üretici olmayı başardı ve bir numaralı pozisyonunu korudu. Şirket, yarın yeni tabletlerini duyuracak.

Samsung ise yüzde 5.8'lik daha küçük bir düşüşle 2024'ün ilk çeyreğinde 6.7 milyon tablet sattı. Bu durum, Samsung'un hâlâ Apple'ın gerisinde olduğunu gösterse de, 2022'nin son çeyreğine ait veriler, Apple'ın pazarda yüzde 49.2 ile lider, Samsung'un ise yüzde 16.8 ile uzak bir ikinci olduğunu gösteriyor. Bu, en iyi Android tabletlerinden birini üreten Güney Kore devinin, Apple için ciddi bir tehdit haline geldiğini gösteriyor.

Huawei ise üçüncü sırayı koruyarak yüzde 43.6'lık etkileyici bir yıllık büyüme kaydetti. Çinli şirket, çeyrek boyunca 2.9 milyon ünite sevk etti ve akıllı telefon işindeki toparlanmanın tablet satışlarını da artırdığına inanılıyor.

Bu gelişmeler, Apple'ın tablet pazarındaki hakimiyetini korumak için nasıl bir strateji izleyeceği konusunda merak uyandırıyor. Samsung ve Huawei gibi rakiplerin yükselişi, Cupertino merkezli şirketin yenilikçi ürünler sunması gerektiğini gösteriyor. Bu rekabet, hem tüketicilere daha iyi ürünler sunulmasını sağlayacak hem de teknoloji endüstrisini daha ileriye taşıyacak.