Bir tabletten çok daha fazlası! Huawei MatePad Air inceleme

Huawei'nin yeni tableti MatePad Air'i mercek altına alıyoruz! İşte tablete dair merak ettiğiniz tüm detaylar.

Huawei tablet pazarındaki model yelpazesini genişletmeye devam ediyor. Bu bağlamdaki son ürün ise MatePad Air 11 oldu. Hemen baştan belirtelim. Biz cihazı yaklaşık olarak 3 haftadır kullanıyoruz. Bu yazıda size kullanım deneyimimiz, cihaza yaptığımız testler ve günlük hayattaki kullanım senaryolarından bahsedeceğiz.

Bir tabletten çok daha fazlası! Huawei MatePad Air inceleme - Resim : 1

Öncelikle şunu söylememiz gerekiyor. MatePad Air, genel olarak beklentilere cevap vermeyi başaran bir tablet. Yani bir tabletten beklediğiniz tüm özellikler MatePad Air’de karşımıza çıkıyor. Tableti test ettiğimiz süre boyunca, çizimden, oyuna pek çok farklı kategoride uygulamalar çalıştırdık. Nitekim bu uygulamaların hiç birinde olumsuz bir senaryo karşımıza çıkmadı.

Bir tabletten çok daha fazlası! Huawei MatePad Air inceleme - Resim : 2

Günlük ihtiyaçlara cevap veren tasarım

Huawei Mate Pad Air bir klavye ile birlikte geliyor. Akıllı manyetik klavye sayesinde tablet üzerinden yazı da yazabiliyorsunuz. Ayrıca tablette Huawei Pencil desteği de mevcut. Yani dilerseniz tabletiniz üzerinde kalemle de rahat bir şekilde çalışabilirsiniz.

Tabletin klavye ile birlikte gelmesi, gündelik işlerinizi halletmenizde önemli bir rol oynuyor. Örneğin biz tableti test ettiğimiz süre boyunca pek çok içeriği bu tablet üzerinden hazırladık. Gelişmiş Huawei Notes uygulamasının bu süreçte önemli bir rolü vardı.

Kısaca özetlememiz gerekirse, günlük işlerinizde size yardımcı olabilecek ve aynı zamanda oyun ve benzeri ihtiyaçlarınıza da cevap verecek yeni bir tablet arıyorsanız MatePad Air tam da size göre bir cihaz.

Bir tabletten çok daha fazlası! Huawei MatePad Air inceleme - Resim : 3

MatePad ailesinin en zarif üyesi

Huawei MatePad Air isminden de anlaşılabileceği üzere zarif hatlara sahip bir tablet. 11.5 inçlik ekrana sahip olan tabletin ağırlığı ise yalnızca 508 gram. 6.4 mm kalınlığa sahip olan ekranda 3:2 en boy oranına sahip 2800 x 1840 piksel çözünürlüğünde FullView ekran yer alıyor. 30 – 144 Hz aralığında yenileme hızı sunan bu ekran HarmonyOS 3.1 ile destekleniyor.

Az önce de bahsettiğimiz üzere bu tablet üzerinden günlük rutin işlerinizi çok rahat bir şekilde halledebiliyorsunuz. Bunda tablet üzerindeki PC App Engine özelliğinin de büyük bir rolü var diyebiliriz.

Bir tabletten çok daha fazlası! Huawei MatePad Air inceleme - Resim : 4

Elbette bu şık tasarım güçlü bir donanımla desteklenmiş durumda. Tablet içerisinde Qualcomm’un en güçlü yongalarından biri olan Snapdragon 888 yer alıyor. Bu yonga setine 8GB RAM ve 128GB’lık dahili depolama alanı eşlik ediyor. Elbette dileyenler için 256 GB’lık dahili depolama alanına sahip ikinci bir versiyonun da yer aldığını hatırlatalım.

Tabletin arka kısmında 13MP’lik 4K/30 FPS çekim gerçekleştirebilen bir kamera mevcut. Ön yüzde ise 8MP’lik ultra geniş açılı bir kamera yer alıyor. 8300 mAh boyutunda oldukça büyük bir bataryadan beslenen tablet kullanım durumuna göre 4 hatta 5 güne varan bir pil ömrü sunuyor. Elbette bu nokta da tableti günde kaç saat kullandığınız önemli bir faktör olarak ön plana çıkıyor.

Günlük kullanım senaryoları

Gelelim tabletin gündelik hayattaki kullanım senaryolarına. Malum artık mobil çalışma hayatımızda önemli bir yere sahip. Bu da tabletlerin önemini bir tık daha arttırıyor. Hali hazırda piyasada pek çok tablet modeli mevcut. Fakat gündelik ofis işlerinizi rahatlıkla yapabileceğiniz tabletlerin sayısı hayli kısıtlı.

Mate Pad Air, manyetik klavyesi, Huawei Pencil desteği, modern ara yüzü, güçlü teknik özellikleri, devasa bataryası ve eşsiz ekranı ile bir PC’yi aratmayacak özelliklere sahip. Yani PC’niz üzerinden gerçekleştirdiğiniz birçok işlemi MatePad Air üzerinden de rahatlıkla gerçekleştirebiliyorsunuz.

Üstelik yaklaşık yarım kiloluk ağırlığı sayesinde, kullanıcılara mobil çalışma imkanı da sunuyor. Dilerseniz bir kafede, dilerseniz bir parkta, dilerseniz de bir piknik alanında rahatlıkla tüm ofis işlerinizi bu tablet üzerinden halledebiliyorsunuz.

Bir tabletten çok daha fazlası! Huawei MatePad Air inceleme - Resim : 5

Günlük rutin işlerinizin yanı sıra, güçlü teknik özellikleri sayesinde dilediğiniz oyunu, dilediğiniz uygulamayı rahat bir şekilde çalıştırabilir ve eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Bir diğer önemli artı ise tabletin eşsiz ekranı. Bu ekranda günün her saatinde Netflix, YouTube, DisneyPlus gibi pek çok uygulamadan, dilediğiniz videoları izleyebilirsiniz.

Bir tabletten çok daha fazlası! Huawei MatePad Air inceleme - Resim : 6

Sonuç olarak MatePad Air

Toparlamamız gerekirse, MatePad Air kullanıcılarına geniş bir yelpaze sunuyor. Yani bu tabletle yapmak isteyip de yapamayacağınız bir şey yok desek, çok da yanılmış olmayız. Oyun, müzik, film, dizi, iş, mail kısacası aklınıza gelen herşeyi, bu ince ve zarif tabletle dilediğiniz ortamda gerçekleştirebilirsiniz.

Hali hazırda bu tablet 1.000 TL sepet indirimi, 5.496 TL değerinde FreeBuds SE kulaklık hediyesiyle birlikte 12.999 TL’den satılmakta.