Teknoloji TV

HarmonyOS'li ilk ürün: Huawei MatePad 11 (Video)

HarmonyOS'li işletim sistemi kullanan ilk tablet bilgisayar Huawei MatePad 11 modelini enine boyuna inceledik.

HarmonyOS'li ilk ürün: Huawei MatePad 11 (Video)

Geçtiğimiz aylarda kendi işletim sisteminin yeni sürümünü duyuran Huawei, HarmonyOS 2.0 ile kendi ekosistemini kuracağını açıkladı. Telefondan tablete, otomobilden beyaz eşyalara kadar birçok cihazda kullanılabilen bu yeni işletim sistemi sürümü markanın cihazlarında karşımıza çıkmaya başladı. 

Bu işletim sistemini ilk kullanan cihazlardan biri olan Huawei MatePad 11'i enine boyuna bu yazıda anlatacağım. Ayrıca yazının içinde yer alan videoda daha detaylı özellikleri de gösteriyorum. 

İncelemeye geçmeden önce şunu belirtmek isterim ki HarmonyOS 2.0 işletim sistemi gayet güzel olmuş. Arayüz ve kullanım deneyimi Android'i aratmıyor. Ayrıca uygulama eko sistemi de gayet yeterli. Zaten son aylarda AppGallery ile kendi eko sistemini kuran Huawei, tüm uygulamaları HarmonyOS'e taşımış. Ayrıca Petal Search ile üçüncü parti uygulamaları da bulup yükleyebiliyorsunuz. Uzun lafın kısası hem arayüz çok kullanışlı hem uygulama ekosistemi çok zengin. Zaten bazı uygulamaları da o uygulamanın kendi internet sitesinden indirip yükleyebiliyorsunuz. HarmonyOS her açıdan beklentileri karşılayan bir işletim sistemi olmuş.

Öte yandan işletim sisteminde bazı ilginç özellikler de var. Bunlardan biri de AppMultiplier özelliği. Uygulama Çoklayıcı olarak geçen bu özelliğe Ayarlar / Ekran ve parlaklık ayarları menüsünden ulaşabiliyorsunuz. Bu özelliği aktif hale getirdiğinizde bunu destekleyen uygulamayı yatay modda da kullanabiliyorsunuz. Birçok uygulama da bu özelliği destekliyor.

Süper Cihaz isimli bir diğer özellik ise markanın HarmonyOS'i duyurduğu etkinlikte de göstermişti. Bu özellik sayesinde yakınlarda bulunan diğer Huawei cihazlarını özel bir animasyon eşliğinde görsel olarak MatePad 11'e bağlayabiliyorsunuz. İnceleme videomuzda bu özelliği gösterdik ve markanın geçtiğimiz günlerde incelediğimiz Freebuds 4 cihazını bu özellik yardımı ile kolayca tabletle eşleştirebildik.

Android işletim sisteminden farklı olarak HarmonyOS'te Mikroservis isimli bir özellik bulunuyor. Bu özellik sayesinde desteklenen uygulamalarda bazı hızlı özelliklere ulaşabiliyorsunuz.

Normalde bazı uygulamalar sadece dikey modda ve ekranın ortasında çalışırken HarmonyOS bu uygulamaları yatay ve tam ekran çalıştırılabiliyor. HarmonyOS bu konularda da gayet başarılı.

Huawei MatePad 11 incelemesi

Aşağıda Huawei MatePad 11 için hazırladığımız inceleme videosunu izleyebilirsiniz:

Huawei MatePad 11 tasarım özellikleri

Tabletin tasarımı önceki model olan MatePad Pro'ya benziyor. Ancak bazı farklılıklar içeriyor. Örneğin ön kamera önceki modelde sol köşede iken MatePad 11'de ortaya alınmış. Bu geliştirme iyi olmuş zira online toplantılarda kameraya baktığınızda gözünüz kenara kayıyordu. Bu modelde bu tarz bir durum yok.

Ele iyi oturan, ince ve şık bir tablet olan MatePad 11'in çerçeve kalınlığı da çok büyük değil. Tabletin toplam ağırlığı 485 gram ve kalınlığı ise 7.25 mm. Yani taşıması ve kullanması kolay ve hafif bir ürün var karşımızda.

Huawei MatePad 11 donanım özellikleri

Tabletin genel özelliklerine bakacak olursak karşımıza 10.95 inçlik 2560 x 1600 piksel QHD ekran çıkıyor. Sinematik FullView ekranın bir diğer özelliği ise 120 Hz yenileme hızı sunması.. 6 GB RAM'i bulunan üründe 64 / 128 ve 256 GB depolama alanı seçenekleri bulunuyor. Ön kamerası 8 MP çözünürlük sunan tablet bilgisayarda 13 MP ana kamera çözünürlüğü bulunuyor.

Tablet gücünü Snapdragon 865 platformundan alıyor. Qualcomm'un güçlü çip setlerinden biri olan bu işlemci günlük işlerin üstesinden fazlasıyla iyi bir şekilde kalkabiliyor. Oyun ve yüksek donanım gücü gerektiren işlerde de sorunsuz bir performans sunan bu işlemci sizi asla yarı yolda bırakmıyor.

Tablette 4 hoparlör bulunuyor. Bu hoparlörler Harmon Kardon ile işbirliği ile geliştirilmiş. Ses kalitesi çok iyi olan bu hoparlör sistemi bir bilgisayardan çok daha iyi ses kalitesi sunuyor. Ayrıca cihazda dört mikrofon yer alıyor. Bu sayede video kayıtlarında, online toplantılarda ve benzeri işlerde çok daha iyi bir ses kalitesine ulaşabiliyorsunuz. Hem hoparlör hem mikrofon kalitesini çok beğendim. Sayfada paylaştığımız inceleme videosunda bu ses kalitesini siz Teknolojioku okuyucuları için denedik.

120 Hz ekran yenileme hızı

Tablette kullanılan yeni nesil panelin yenileme hızı 120 Hz. Bu da özellikle film ya da video izlerken çok daha akıcı bir deneyim anlamına geliyor. Ayrıca oyunlarda da bu yenileme hızı daha iyi bir oyun zevki sunuyor. 

Huawei Share ve Çoklu Ekran İşbirliği

Tablet farklı Huawei cihazlarında da bulunan Huawei Share ve Çoklu Ekran İşbirliği (Multi Screen Collabration) özellikleri de yer alıyor. Bu sayede farklı Huawei marka cihazlarla anında iletişim ve telefonları tabletten kullanım mümkün oluyor. Bu özellikler zaten Android işletim sistemli modellerde de bulunuyordu. HarmonyOS'e de gelmiş olması önemli bir artı. Huawei ödevine iyi çalışmış. Takdir ettim.

Akıllı Manyetik Klavye ve M-Pencil (ikinci nesil)

Ürünü aldığınızda yanında akıllı manyetik klavye ve M-Pencil ikinci nesil kalem de veriliyor. Manyetik klavye Q dizilimine sahip ve tableti üzerine taktığınız anda otomatik olarak bağlanıyor. Klavye özellikle yazı yazanlar için güzel bir aksesuar., Bağlantı otomatik bir şekilde kablosuz olarak yapıldığından kablo vs gerekmiyor. Bu arada klavyenin iki farklı açısı var. Birinci açıda daha dik duran tablet ikinci açıda daha eğimli kullanabiliyorsunuz. 

Gelelim ikinci nesil M-Pencil kaleme. Kalemin 2 ms gecikme süresi var ki bu neredeyse anlık olarak veri aktardığı anlamına geliyor. Bu kalemle çizim yapmak da gerçekten çok rahat oluyor. Tablette beraber verilen bazı çizim yazılımları da var. Kabiliyetlerinize güveniyorsanız kalemi çok rahat bir şekilde çizimlerde de kullanabiliyorsunuz. 

Bu yeni nesil kalemde çift dokunma özelliği de var. Yani dokunarak bazı işlemler de yapabiliyorsunuz. Mesela Not Defteri uygulamasında kalem ve silgi arasında geçişi bu çift tıklama ile yapabiliyorsunuz. Ayrıca 4.096 basınç derecesi de kalemin çok daha hassas olduğunu gösteriyor. 

Masaüstü çalışma modu

Huawei MatePad 11'e Bluetooth üzerinden fare de bağlayabiliyorsunuz. Bu sayede masaüstü modu ile tableti bir bilgisayar gibi kullanmanız mümkün oluyor. Bu da özellikle iş için kullanımların biraz daha iyi hale geleceği anlamına geliyor. İnceleme videosunda bu özelliği de sizlere gösterdik. 

Ön ve arka kameralar

Tablet bilgisayarda arkada 13 MP F1.8 diyaframlı, önde ise 8 MP F2.0 diyaframlı kamera yer alıyor. Arka kamera 4K video kayıt yapabilirken ön kamerada bu değer FullHD oluyor. Kameraların görüntü performansı bir tablete göre çok iyi. Örnek videoları incelememizde görebilirsiniz. 

Huawei MatePad 11 pil ömrü ve şarj özellikleri

Tabletin pili ise 7.250 mAh kapasiteye sahip. Video izleme modunda 12 saate kadar pil ömrü sunan tableti gün boyuna kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Tip C bağlantısını kullanan tablette gerekil kablo ve adaptör kutusundan çıkıyor.  

Huawei MatePad 11

 • 10.95 inç 2560 x 1600 piksel QHD ekran
 • 120 Hz ekran yenileme hızı
 • Qualcomm Snapdragon 865 çipset
 • 6 GB RAM
 • 64 / 128 / 256 GB depolama seçenekleri
 • Huawei Share desteği
 • Fare ile kullanım
 • HarmonyOS 2.0 işletim sistemi
 • 13 MP F1.8 arka, 8 MP F2.0 ön kamera
 • Wi-Fi 6 desteği
 • 4 hoparlör
 • 4 mikrofon
 • 7250 mAh pil
 • 12 saat pil ömrü
 • PC için ikinci ekran desteği
 • 4096 basınç seviyesi ile M-Pencil ikinci nesil
 • Manyetik klavye
 • 4.999 TL (klavye ve kalemi ile beraber)
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.