Huawei MatePad 11 PaperMatte inceleme! Kitap tadında tablet!

Huawei’nin ülkemizde de satışa sunduğu kitap görünümlü ekranı ile dikkat çeken MatePad 11 PaperMatte tabletini mercek altına alıyoruz.

Tablet piyasasındaki önemi isimlerden biri olan Huawei yeni tableti MatePad 11 PaperMatte ile rakiplerine gözdağı veriyor. Tablet önemli bir kullanım alanı sunarken, kullanıcıların beklentilerini büyük oranda karşılıyor.

Beklentilerimizi sonuna kadar karşılayan bir tablet

Hemen baştan belirtelim. Tableti yaklaşık olarak 2 hafta test etme imkanımız oldu. Bu süreç içerisinde MatePad 11 PaperMatte, beklentilerimizi tamamen karşıladı. Hatta bulduğumuz e-kitap dosyalarını PaperMatte’nin e-kitap okuma modunda keyifle okuduk.

Huawei MatePad 11 PaperMatte inceleme! Kitap tadında tablet! - Resim : 1

Daha önce de kağıt dokusuna sahip ekranı ile dikkat çeken tabletler olmuştu. Fakat Huawei burada bir ilki gerçekleştirerek tablet pazarının mat ekrana sahip ilk cihazını kullanıcıların beğenisine sunmuştu.

Tabi ki bu noktada aklınıza şu gelebilir. Bu tablette oyun oynayabilir miyim, güçlü uygulamaları çalıştırabilir miyim diye düşünebilirsiniz. Çünkü genel itibariyle e-book reader tarzı tabletlerde düşük güçlü yongalar kullanılıyor. Dolayısıyla bu tarz tabletler güç gerektiren uygulama ve oyunlarda çok başarılı bir performans sergilemiyor. Fakat MatePad 11 PaperMatte bu noktada da rakiplerinin çok ilerisinde yer alıyor. Zira tabletle geçirdiğimiz süre boyunca bir çok oyun ve uygulama indirdik. Herhangi bir oyun ya da uygulamada, kasma, donma, kapanma sorunlarıyla karşılaşmadık.

Huawei MatePad 11 PaperMatte inceleme! Kitap tadında tablet! - Resim : 2

Kısaca özetlememiz gerekirse MatePad 11 PaperMatte hem e-book modunda vaat ettikleriyle, hem de gücüyle, beklentilerimi karşılayan bir performans sergiledi.

En büyük yardımcınız olabilir

Şimdi gelelim MatePad 11 PaperMatte’in kullanım deneyimine. Huawei’nin kağıt dokusu tadındaki ekranı ile dikkatleri üzerine çeken tableti, oldukça fonksiyonel özelliklere sahip. Hemen belirtelim. Bize inceleme için gelen tablette manyetik klavye ve Huawei Pencil da vardı. Bu iki aksesuar tabletin verimliliğini zirveye çıkardı. Zaten şu anda tableti Huawei’nin online mağazasından satın aldığınızda klavye ve Huawei Pencil hediye ediliyor. Dolayısıyla sizin de aynı verimliliği yakalayacağınızı söyleyebiliriz.

Huawei MatePad 11 PaperMatte inceleme! Kitap tadında tablet! - Resim : 3

Hem manyetik klavye, hem de Huawei Pencil son derece rahat bir kullanım deneyimi sunuyor. Tableti test ettiğimiz süre içerisinde, günlük işlerimizin bir kısmını bu tablet üzerinden rahat bir şekilde gerçekleştirdik. Katıldığımız toplantılarda notlar aldık, günlük mail trafiğimizi yönettik, en önemlisi de içerik üretiminde mobil anlamda her yeri ofise çevirebildik.

Bu noktada aklınıza şu gelebilir. Tablet bilgisayar deneyimini yaşatamaz diyebilirsiniz. Fakat tablette yer alan PC App Engine sayesinde bilgisayar benzeri bir kullanım deneyimi elde ediyorsunuz.

Tabletin en çok hoşumuza giden bir diğer özelliği ise gün ışığında muazzam bir ekran performansı sunması oldu. Yansıma yapmayan ekranın verdiği konfor sayesinde, gün ışığında da rahat bir şekilde çalışabildik.

Huawei MatePad 11 PaperMatte inceleme! Kitap tadında tablet! - Resim : 4

Hem şık, hem de güçlü

Şimdi gelelim tabletimizin teknik özelliklerine. Huawei MatePad 11 PaperMatte modelinde Qualcomm tarafından geliştirilmiş olan Snapdragon 7 Gen 1 yonga setine yer vermiş. Hali hazırda bu yonga seti ile oynayamayacağınız ya da açamayacağınız bir oyun/uygulama yok diyebiliriz.

11.5 inç büyüklüğünde 2200 x 1440 piksel çözünürlüğünde yansımasız, kağıt benzeri FullView ekranla gelen tabletin ekran/gövde oranı ise yüzde 86 seviyelerinde.

Huawei MatePad 11 PaperMatte’de karşımıza çıkan en önemli artılardan bir diğerde sadece 499 gramlık ağırlığa sahip olması. İçerisinde yer alan 7700 mAh’lık devasa bataryaya rağmen tabletin hayli hafif olduğunu söyleyebiliriz.

MatePad 11 PaperMatte kutudan ilk çıktığında HarmonyOS 3.1 ile çalışıyor. Muhtemelen Huawei bu tablet için önümüzdeki süreçlerde HarmonyOS’in yeni sürümlerini de yayınlayacaktır. Yani güncelleme desteği tarafında bu tabletin kullanıcılarını üzmeyeceğini varsayabiliriz.

Huawei MatePad 11 PaperMatte inceleme! Kitap tadında tablet! - Resim : 5

Tüm işleriniz için tek bir tablet

Huawei MatePad 11 PaperMatte sunduğu özelliklerle kullanıcıların tüm beklentilerine cevap veren bir tablet. Normal tabletlerde birşeyleri okumak zaman zaman işkence olabiliyor. Fakat MatePad 11 PaperMatte’in özel ekranı sayesinde, tüm tablette yapabildiğiniz şeylere ek olarak, çok rahat bir okuma deneyimi yaşayabiliyorsunuz.

Tabletin en önemli avantajlarından birisi de manyetik klavye ve Huawei Pencil ile gelmesi. Bu sayede tabletin işlevselliği de zirveye ulaşıyor. Dilerseniz bu tableti bir defter gibi kullanarak tüm notlarınızı alabilir, dilerseniz de gelen maillerinizi hızlı bir şekilde bu tablet üzerinden cevaplayabilirsiniz. Yeri geldiğinde görüntülü toplantılara katılabilir, canınız sıkıldığında bir oyun açıp oynayabilirsiniz.

Kısaca özetlememiz gerekirse MatePad 11 PaperMatte, piyasadaki rakiplerinden daha yetenekli bir tablet olarak ön plana çıkıyor.

Huawei MatePad 11 PaperMatte inceleme! Kitap tadında tablet! - Resim : 6

Rakiplerinin çok önünde!

Hali hazırda MatePad 11 PaperMatte gibi, yansıma yapmayan, kağıt dokusunda bir ekran kalitesi ile karşımıza çıkmış, mat panelli başka bir tablet bulunmuyor. Sadece bu özellik bile MatePar 11 PaperMatte’i sınıfında birinci sıraya taşımaya yetiyor.

Hali hazırda bu tableti “4198 TL değerinde MatePad Klavye ve M-pencil hediye, 300 TL sepet indirimi, 6 Ay Ekran Hasarı Garantisi, FreeBuds 5, FreeBuds 5i ve FreeBuds SE 2'de %40'a varan paket indirimi fırsatı” gibi ekstralarla 11.999 TL’ye satın alabilirsiniz. Hatta AMP115PM700PR – 700TL’lik indirim kuponu ile ek indirim fırsatını da yakalayabilirsiniz.

Tabletin satın alma sayfası için buraya tıklamanız yeterli olacaktır.