Huawei MatePad Pro: Artık ekranı daha da büyük

Huawei MatePad Pro 12.6 inçlik ekran sürümü ile artık daha farklı bir deneyim sunuyor. Bu yeni tablet bilgisayarı sizler için inceledik.

Huawei MatePad Pro: Artık ekranı daha da büyük


Geçtiğimiz aylarda piyasaya sürülen Huawei MatePad Pro, 10.8 inçlik ekranı ve gelişmiş özellikleriyle dikkat çekiyordu. İnceleme konuğumuz olan Huawei MatePad Pro ise bu modelle aynı ismi taşıyor olsa da ekran boyutu ve diğer özellikler anlamında farklı bir tablet.

Huawei MatePad Pro inceleme

YouTube kanalımızda yayınlanan incelemeyi aşağıda izleyebilirsiniz:

Büyüyen Teknolojioku ailesine katkıda bulunmak için YouTube kanalımıza abone olmayı  ve videolarımızı beğenmeyi unutmayın. Desteğiniz bizim için önemli ve bu tarz destekler size daha fazla içerik üretmek için bize motivasyon sağlıyor.  

Huawei MatePad Pro: Artık ekranı daha da büyük

Öncelikle tasarım olarak önceki sürüme benzeyen bir model var karşımızda. Klasik Huawei çizgilerini görüyoruz bu cihazda da. Çerçeve tasarımı önceki sürümdeki gibi ince tutulmuş. Yan yüzlerde bulunan ızgara şeklindeki delikler ise 4 subwoofer ve 4 twitter hoparlöre ev sahipliği yapıyor.

Arka yüzünde üçlü bir kamerası bulunan tablet bilgisayarın ağırlığı ise 609 gram.

Güçlü donanım

Tablet bilgisayarın önemli özelliği güçlü bir donanıma sahip olması. Bu donanım Kirin 9000E işlemci 8 GB RAM ve 256 GB depolama alanı ile sağlamlaştırılıyor. Bu işlemci markanın en güçlü ve en son işlemcilerinden biri. Ek olarak Sinematik FullView OLED 2560 x 1600 çözünürlükte ekran (ki renk aktarımı konusunda çok başarılı) 240 PPI yoğunluk sunuyor. Bu ekran DCI-P3 geniş renk gamutunu destekliyor. Ek olarak 1500:1 karşıtlık gibi özellikler sunuyor.

Huawei MatePad Pro: Artık ekranı daha da büyük - Resim : 1

Ekranın OLED olması ciddi bir fark ve kullanım deneyimi farkı sunuyor. Bu ekran canlı renklerin sunmasının yanısıra 400 nits gibi yüksek bir parlaklık oranına sahip ki bu da her türlü ışık koşulunda rahat bir kullanım sunacağının garantisini veriyor. 

Huawei MatePad Pro: Artık ekranı daha da büyük - Resim : 2

Kalem ve klavye konusu

Tablet ile beraber ikinci nesil S-Pen ve standart klavye de alınabiliyor. İncelemeyi yaptığımız tarihte tabletle beraber Klavye ve kalem setini 1000 TL ek ücretle alabiliyorsunuz. Kalemin kullanımı kolay. Tabletin üst kısmında özel mıknatıslı bir noktaya tutturarak şarj olabilen bu kalem çizim yapmanızı sağlıyor.

Tabletle beraber hazır gelen uygulamaların dışında Huawei bu modelle beraber özel bir uygulama ekosistemini de kullanıma sunmuş: M-Pen Zone. Aralarında ücretli uygulamaların da bulunduğu bu platformda birden fazla yazılım yükleme imkanı sunuluyor.  Bu sayede özellikle çizim konusunda iddialı olanlara daha fazla uygulama seçeneği veriliyor ki bu çok güzel olmuş. 

Huawei MatePad Pro: Artık ekranı daha da büyük - Resim : 3

Ses konusu

Tablet bilgisayarın üzerinde sağda ve solda yer alan hoparlör yuvalarının içinde 4 adet subwoofer ve 4 adet tweeter olmak üzere 8 hoparlör bulunuyor. Markanın Huawei Histen 7 adını verdiği özellik sayesinde ses kalitesini üst noktada deneyimleyebiliyorsunuz. Önceki Pro sürümünde 4 olan hoparlör sayısının 8'e çıkması iyi olmuş. Onda da ses kalitesini beğenmiştim ama bu modelde çıta epey yukarı taşınmış.

Huawei MatePad Pro: Artık ekranı daha da büyük - Resim : 4

Kamera

Her ne kadar tablet bilgisayarlarda kamera genelde ihmal edilen bir donanım olsa da Huwaei MatePad Pro modelinde öyle değil. Arka yüzde 2 modülden oluşan bir ana kamera var. 13 MP f1.8 ve 8 MP f2.4 (ultra geniş açı) kamerası. Ön yüzde ise 8 MP ön kamera bulunuyor. Kameraların sunduğu performans ise bir tablete göre çok iyi. Birçok telefonla da yarışacak düzeyde.

Huawei MatePad Pro: Artık ekranı daha da büyük - Resim : 5

Bu arada arka kamera 4K 30 fps video kayıt yaparken ön kamerada bu değer 1080p 30 fps . Kameraların video ve fotoğraf performansları da çok iyi. Her iki türdeki örnekleri inceleme videomuzda bulabilirsiniz.

Pil

Tablet bilgisayarda 10050 mAh kapasitesinde bir pil bulunuyor. Bu pili kutusundan çıkan 40W SuperCharge teknolojisine sahip adaptör ile 2 saat içinde şarj edebiliyorsunuz.

Huawei MatePad Pro: Artık ekranı daha da büyük - Resim : 6

Pil ömrü ise video izlediğinizde 13.5 saate kadar kullanım imkanı sunuyor ki bu değer çok yüksek. Günlük ihtiyaçlarınızı rahatlıkla görebileceğiniz uzun ömürlü bir pilimiz var.

Bu arada tablet bilgisayar kablosuz şarj desteği de sunuyor. Kablosuz şarjda 27 Watt desteğinin olduğunu belirteyim. Hatta Huawei'nin bu tarz bir ürünü de var. Onu alırsanız tableti kablosuz olarak da hızlı şarj edebiliyorsunuz.


HarmonyOS

Gelelim işletim sistemi konusuna. Huawei'nin geçen yıl duyurduğu HarmonyOS 2.0 bu tablette de kullanılıyor. Arayüz olarak Android işletim sistemine fazlasıyla benzeyen bu işletim sistemi daha önce test ettiğimiz MatePad 11 modelinde de bulunuyordu. Bu arada artık EMUI arayüzü yerine HarmonyOS'in kendi arayüzü kullanılıyor.

Huawei MatePad Pro: Artık ekranı daha da büyük - Resim : 7

Daha da geliştirilen bu işletim sistemi yeni arayüzü ile çok akıcı bir deneyim sunuyor. Bu deneyimde ekranın sağ üst ya da sol üst kısımlarına tıkladığınızda farklı menüler geliyor. Ayrıca arayüz ve etkileşim deneyimi de çok akıcı.

Daha önce hiç HarmonyOS işletim sistemli bir cihaz kullanmamış olsanız bile zorluk çekmeyeceğiniz bir arayüz bizleri karşılıyor. Ayrıca Super Cihaz ve benzeri ekosistem özelliklerini de bu işletim sistemi ile kullanabiliyorsunuz.

Android uygulamaları da HarmonyOS ile rahatlıkla çalışıyor. Zaten AppGallery içinde birçok uygulama mevcut. Olmayanları da Petal Search üzerinden arayarak bulabiliyorsunuz.

Huawei MatePad Pro: Artık ekranı daha da büyük - Resim : 8

Mikroservis özelliği

Bu da yeterli olmazsa Huawei'nin sunduğu bir diğer hizmet ise mikroservis. Bu serviste App Gallery üzerinde arama yaptığınızda orada bulunmayan bir uygulamayı doğal bir şekilde çalıştırabileceğiniz bir yöntem sunuluyor. Bu yöntemde AppGallery üzerinde bulunmayan uygulamaları kolay bir şekilde çalıştırabiliyorsunuz.

AppMultiplier özelliği


Daha önceki modellerde karşımıza çıkan AppMultiplier özelliği bu modelde de yer alıyor. Bu özellik sayesinde bir uygulamayı iki kere açabiliyorsunuz. Daha doğrusu ikili bir pencere içinde iki farklı şekilde girebiliyorsunuz. Bu tarz ihtiyaçları olanlar için güzel bir seçenek.

Huawei MatePad Pro: Artık ekranı daha da büyük - Resim : 9

Huawei MatePad Pro tablette bulunan Device+ özelliği ile aynı Huawei ID ile giriş yapılan diğer Huawei cihazların galerisine uzaktan erişim desteği de sunuluyor. Özellikle Huawei ekosistemininin ürünlerini (telefon, kulaklık, tablet, akıllı saat ve benzeri) kullananlar için güzel bir haber.

Öte yandan daha önceki Huawei tablet modellerinde de karşımıza çıkan Multi Screen Collobration özelliği sayesinde uyumlu telefonlarınızı bu cihaz üzerinden kullanabiliyor ve çift taraflı olarak dosya transferi yapabiliyorsunuz. 

Öte yandan bazı 3. parti uygulamalarını yatay görüntüleme deneyimi de sunuyor bu tablet bilgisayar. Normalde dikey modda veya ekranın ortasında çalışan uygulamalar tabletin tüm ekranını kullanabiliyor. 

Huawei MatePad Pro

 • 12,6 inç OLED FullView 2K
 • 2500 x 1600 piksel ekran
 • 1.000.000:1 konstrast oranı
 • 609 gram ağırlık
 • Kirin 9000E işlemci
 • 8 GB RAM
 • 256 GB depolama
 • Wi-Fi 6 desteği
 • 4 subwoofer, 4 tweter olmak üzere 8 hoparlör
 • 13 MP + 8 MP (ultra geniş açı) modüllü ana kamera
 • 8 MP ön kamera
 • HarmonyOS 2
 • PC-Tablet çoklu ekran işbirliği
 • 4 pencereye kadar çoklu ekran desteği
 • Uygulama çoğaltıcı
 • İkinci nesil Huawei M-Pencil
 • Huawei manyetik klavye
 • 10.050 mAh pil
 • 13.5 saate kadar kesintisiz video izleme
 • 40 W SuperCharge teknolojisi
 • 27 Watt kablosuz şarj
 • 8.999 TL (kalem hariç, klavye birlikte)
 • 9.999 TL (Kalem ve klavye ile birlikte)

 

Fiyat

Gelelim tabletin fiyatına. İncelemenin yapıldığı tarihteki tabletin fiyatı 8.999 TL idi. Beraberinde kalem ve klavyeyi de almak isterseniz 1000 TL daha ödemeniz gerekiyor ki benim önerim bu tableti mutlaka kalem ve klavye ile alın. O zaman kullanım zevki daha da artıyor. 

Sonuç

Huawei zaten iyi olan MatePad Pro modelini daha da iyi hale getirmiş. Ekranın büyümesi özellikle bu tarz ihtiyaçları olanların beklentisini karşılaması açısından önemli. Daha küçük ekranlı model isteyenler markanın MatePad 11 modeline göz atabilir.