Huawei’den ikonik tasarım: Freebuds 5 incelemesi!

İlginç tasarımı ve konforlu yapısı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Huawei Freebuds 5 modelini sizler için inceledik. İşte derinlemesine incelediğimiz yeni kulaklığın fiyatı ve özellikleri.

Huawei markasının kablosuz kulaklık tarafında bir hayli başarılı olduğunu biliyoruz. Freebuds serisinin yeni modeli olan Freebuds 5 ise ilginç tasarımı konforlu yapısı ve sunduğu teknolojiler ile ön plana çıkıyor. Söz konusu modelini ilk olarak tasarım ayrıntılarını incelediğimizde oval bir kulaklık kutusu karşımıza çıkıyor. Bu taşıma kutusunun serinin önceki modellerine ve Huawei'nin rakiplerine göre daha ince ve taşınabilir olduğunu söyleyebiliriz. Kulaklık kutusunu açtığımızda ise su damlası tasarımına benzeyen kulaklıklar karşımıza çıkıyor. Kulaklıkların her birinin bir hayli hafif olduğunu, aynı zamanda uzun kullanımda dahi kulağı yormayacak bir tasarım ile geldiğini söyleyebiliriz. Zaten her bir kulaklığın 5.4 gr, kutunun ise 45 gr olması, taşınabilirlik ve konfor tarafında cihazı öne çıkarıyor.

Huawei’den ikonik tasarım: Freebuds 5 incelemesi!

Kulaklığın teknik özelliklerine baktığımızda ise kendi fiyat etiketine sahip olan modellere göre sunduğu özelliklerin oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin Hi-Res adı verdiğimiz kayıpsız ses teknolojisi karşımıza çıkıyor. Yüksek kaliteli bluetooth ses formatı ile gelen model, ses İletim hızını 990 Kbps’e kadar arttırmış durumda. Şu anda piyasada yüksek fiyatlar ödediğimiz amiral gemisi kulaklıklar 320 Kbps’lik bir ses deneyim sunarken Hi-Res teknolojisi sayesinde, Huawei'nin 990 Kbps’lik bir kalite farkı sunduğunu söyleyebiliriz. Bu sayede kayıpsız ses mümkün hale geliyor. Bu teknolojiyi desteklemek için ise 11 mm çift manyetik devre dinamik sürücüler yer alıyor.

Huawei Freebuds 5

Kulaklığın neredeyse her bir özelliğinin kişiselleştirilmiş olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin 10 bantlı EQ ayarı sayesinde müzik tercihinize göre ses kalitenizi maksimuma çıkarabilirsiniz. Bununla beraber otomatik akıllı dinamik ANC (Aktif Gürültü Engelleyici) özelliği yer alıyor. Kullanıcının bulunduğu ortamın gürültüsüne göre aktif gürültü engelleme modları arasında otomatik olarak geçiş sağlayabilen bir teknoloji ile geldiğini belirtelim.

Huawei Freebuds 5

Pil tarafına baktığımızda ise, pili tamamen boşken 5 dakikalık bir şarj ile 2 saatlik kullanıcı deneyimi sunabiliyor. 20 dakikada ise tam şarj olduğunu belirtelim. Kulaklıkların tamamen şarjı dolduğunda ANC (Aktif Gürültü Engelleyici) özelliği kapalıyken 5 saatlik kullanıcı deneyimi sunuyor. Bu performansı şarj kutusuyla değerlendirdiğimiz zaman ise, şarj kutusunun da bataryası dolduğunda ANC (Aktif Gürültü Engelleyici) özelliği kapalıyken 30 saate kadar kullanıcı deneyimi yaşattığını ekleyelim.

Kulaklığın bir diğer özelliği ise, hızlı çift cihaz bağlantısı. iOS ve Android farketmeksizin iki cihaz arasında hızlıca bağlantı geçişi yapabilmek mümkün hale geliyor. Bu yüzden Huawei'nin, sunduğu özellikleri farklı markaların cihazlarında da sunabilmesinin önemli bir avantaj olduğunu söyleyebiliriz.

Huawei Freebuds 5

Huawei, Freebuds 5 modelinde oyuncuları da unutmamış ve düşük gecikmeli bir oyun modu eklemiş. Eğer bu kulaklık ile telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan oyun oynamak istiyorsanız, oyun modu sayesinde 150 ms’e kadar düşük gecikme sağlayabilirsiniz. Bu yüzden oyuncu kulaklığı olmamasına rağmen oyun modu gibi bir özellik ile düşük gecikme sunan bir kulaklığın rakiplerine göre avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

Yazılım tarafında da desteğini sürdüren Huawei, AI Life uygulaması sayesinde kulaklık içerisindeki her türlü özelleştirmeyi yapabilmemizi sağlıyor. Örneğin kulaklık üzerindeki, çift tıklama, tek tıklama, uzun basılı tutma ve yukarı aşağı sürükleme gibi hareketleri özelleştirmek mümkün. Aynı zamanda kulaklığın sunduğu diğer özellikleri de AI Life uygulaması üzerinden görmemiz oldukça kolay.

IPX4 sertifikası ile gelen model, suya ve sıçramaya karşı dayanıklılık sağlıyor. Yağmurlu bir günde kulaklığınıza su damlacıkları geldiğinde; ‘Kulaklığım acaba bozulur mu?’ hissiyatına kapılmadan kullanmaya devam edebilirsiniz. Spor yaparken terlemeden kaynaklı oluşabilecek sıvı temaslarından da korunabilen bir yapıya sahip.

Huawei Freebuds 5

Genel olarak söz konusu modeli değerlendirdiğimizde, ikonik tasarımın yanı sıra kişiselleştirilmiş bir ses deneyimi sunmasının önemli biri artı olduğunu söyleyebiliriz. Çağrı gürültü engelleme tarafında inceleme videomuzda paylaştığımız performansa göre bir yorum yapacak olursak, oldukça başarılı bir performans sergiliyor. Uzun pil ömrü sunan model, yüksek çözünürlüklü ses ile müzik dinleme hazzını kullanıcılara sunmayı amaçlıyor. Fiyat tarafına baktığımızda ise Huawei'nin resmi web sitesinde indirimli olarak 2699 TL'lik bir fiyat etiketine sahip. Daha fazla avantajlardan faydalanabilmek için Huawei web sitesini ziyaret edebilirsiniz.