iPad Air 6. Nesil neler sunuyor? Efsane geri döndü

Tablet dünyasının en popüler ismi iPad, yeni bir üyeye daha kavuştu, akıllardaki soru ise basit: Hangi özelliklere sahip?

iPad Air 6. Nesil neler sunuyor? Efsane geri döndü

Apple, uzun süreli bekleyiş ve çeşitli sızıntıların ardından "Let Loose" etkinliğinde yeni nesil iPad Pro ve iPad Air tabletlerini tanıttı. Özellikle 2018 model iPad Pro'lardan bu yana en büyük yükseltmeleri içeren yeni iPad Pro'nun yanı sıra, iki yıl önce piyasaya sürülen iPad Air 5'in halefi olan iPad Air 6. nesil de kullanıcılarla buluştu. Her iki cihaz da tasarımlarında ufak değişikliklerle ve önemli güncellemelerle geldi. Yeni iPad Air, 11 inçlik standart modelin yanı sıra ilk kez 13 inçlik büyük bir ekran seçeneğiyle sunuluyor.

Yeni iPad Air 6. nesil, önceki modelin tasarımını koruyarak düz bir çerçeve, üst kısımda Touch ID düğmesi ve sağ tarafta ses düğmeleri ile geliyor. Önemli bir yenilik olarak, ön kamera artık tablet yatay tutulduğunda sağ tarafa taşınmış. Apple Pencil adlı kalem ise hala tabletin sağ çerçevesine manyetik olarak bağlanabiliyor. Ayrıca, yeni tanıtılan Pencil Pro ile de uyumlu olan bu tablet, daha önce yalnızca Pro modellerinde bulunan Pencil Hover özelliğine de sahip.

iPad Air 6. Nesil neler sunuyor? Efsane geri döndü - Resim : 1

iPad Air 6. Nesil neler sunuyor? Efsane geri döndü

Ekran teknolojisine gelince, her iki model de Liquid Retina IPS LCD ekran özelliğine sahip. 13 inçlik model, 2732x2048 piksel çözünürlük ve 600 nit parlaklık sunuyor. Kamera özellikleri önceki modelle aynı olan iPad Air 6. nesil, 12 MP arka ve 12 MP ön kamera ile geliyor. Arka kamera, Smart HDR ve 4K video kaydı destekliyor.

Donanım tarafında, iPad Air 6. nesil, M1 işlemcili önceki modele göre %50 daha hızlı olan Apple’ın M2 işlemcisine sahip. Her iki model de artık önceki nesle göre artırılmış olan 128GB başlangıç depolama kapasitesiyle sunuluyor. Tablet, WiFi-6E ve 5G bağlantı desteğiyle de dikkat çekiyor.

iPad Air 6. neslin fiyatlandırması ve kullanılabilirliği konusunda, 11 inçlik temel model 599 dolar, 13 inçlik model ise 799 dolar başlangıç fiyatına sahip. Tablet, mavi, mor, yıldız ışığı ve uzay grisi olmak üzere dört renk seçeneği ile sunuluyor. Ön siparişler bugün itibarıyla başlamış olup, satışlar 15 Nisan'da başlayacak.