Teknoloji TV

iPad Pro'nun tahtı sallanıyor | Huawei MatePad Pro inceleme

Tam bir iPad Pro rakibi olan Huawei MatePad Pro, kalem ve klavye seçeneği ile bugüne kadar üretilen en iyi Android tablet olmuş.

iPad Pro'nun tahtı sallanıyor | Huawei MatePad Pro inceleme

Android tablet denince akla gelen standartları bir düşünün. Ve şimdi onların hepsini unutun. İşte karşınızda bugünlerde en iyi Android tabletlerden biri olan Huawei MatePad Pro

iPad Pro'nun tahtı sallanıyor | Huawei MatePad Pro inceleme

Android tablet denince akla gelen 'çocuk oyuncağı' imajı Huawei tarafından yıkılıyor. MatePad Pro, sunduğu gelişmiş donanım özellikleri, kalem ve klavye seçeneği, başka tabletlerde bulunmayan fonksiyonları ile iyi bir iPad Pro rakibi olacağının sinyallerini veren bir tablet olmuş. 

iPad Pro'nun tahtı sallanıyor | Huawei MatePad Pro inceleme - Resim : 1

Huawei MatePad Pro donanım özellikleri

Tabletin ekranı 10.8 inç büyüklüğünde ve çözünürlük olarak 2560 x 1600 piksel sunuyor. Tabletin çerçeve kalınlığı ise 4.9 mm. 540 nit gibi yüksek bir parlaklık oranına sahip olan Huawei MatePad Pro, gücünü Kirin 990 işlemciden alıyor. 6 GB RAM ve 128 GB depolama alanı bulunan tablette Android 10 işletim sistemi ve EMUI 10.0.1 arayüzü bulunuyor. 

Tablette ana kamera 13 MP iken, ön kamera delik şeklinde tasarlanmış ve 8 MP çözünürlükle geliyor. 7250 mAh pil gücü bulunan tabletin hem kablosuz şarj, hem de ters şarj desteklediğini söylemek isterim. 

Huawei MatePad Pro genel görünüm

Ele iyi oturan, taşıması ve tutması kolay bir tablet var karşımızda. Kısa olan yan yüzlerde ikişer adet hoparlör yuvası bulunuyor. Ayrıca uzun olan yüzlerde ise dört tane mikrofon bulunuyor. Bunun dışında NM bellek kartı yuvası (ki aynı zamanda SIM kart yuvası da olan) bizleri bekliyor. Türkiye'de şimdilik bu ürünün SIM kartlı sürümü satılmadığı için bu yuvada sadece bellek kartı yeri var. Tablette sadece açma kapama ve ses açma kapama tuşları bulunuyor. Bunun dışında bir tuş vs yok. 

iPad Pro'nun tahtı sallanıyor | Huawei MatePad Pro inceleme - Resim : 2

Huawei MatePad Pro klavye ve kalemi

Huawei MatePad Pro ile beraber opsiyonel olarak klavye ve kalem de satın alabiliyorsunuz. Biz bu incelemeyi yaptığımız tarihte klavye ve kalemi 1'er TL vererek alabiliyordunuz. Klavye kullanımı kolay, ince ve hafif bir kılıf şeklinde tasarlanmış. Manyetik bağlantılar yardımı ile cihaza takıyorsunuz ve otomatik olarak eşleştirip kullanmaya başlıyorsunuz. Klavyenin verdiği his güzel. Bize gönderilen sürümde Türkçe karakter yoktu ancak satışa sunulacak olan versiyonlarda bu klavyede Türkçe karakter olacağı bilgisini aldık. 

iPad Pro'nun tahtı sallanıyor | Huawei MatePad Pro inceleme - Resim : 3

Tablet klavyeye takıldığında iki farklı açıda kullanılabiliyor. Biri daha dik, diğeri biraz daha eğik olan bu açılardan istediğinizi seçip kullanabiliyorsunuz.  

Kalem ise işini başarı ile yerine getiren bir çözüm olmuş. 4096 basınç hassasiyeti olan bu kalem, Bluetooth ile bağlanıyor ve şarj olması için tabletin uzun kenarlarından birine manyetik olarak tutturmanız yeterli. Çizimlerde ve tableti kullanırken işe yarayan bu kalemi çok beğendiğimi söyleyeyim. Benim kişisel önerim bu tableti alırken mutlaka kalem ve klavye seçeneğini de alın.  

Huawei MatePad Pro kullanım deneyimi

Tablet bilgisayar ilk bakışta klasik bir Android deneyimi sunacak gibi görünüyor.  Ancak kullanmaya başladıkça tabletin size verdiği hissiyatın üst düzey noktada olduğunu görmeye başlıyorsunuz. 

Öncelikle ekran çok başarılı. Parlaklığın yüksek olması, IPS ve yüksek çözünürlükle birleşince yaşanılan deneyimi üst noktaya taşıyor. Ayrıca klavye ve kalem ile kullanım cihazın kullanım zevkini daha da artırıyor. Benim gibi gün içinde çok fazla yazı yazan biriyseniz bu klavyenin size çok fayda sağlayacağını söyleyebilirim. 

iPad Pro'nun tahtı sallanıyor | Huawei MatePad Pro inceleme - Resim : 4

Ayrıca Huawei MatePad Pro'da bulunan bazı özel yazılımlar kalemin kullanımını daha eğlenceli hale getiriyor. Bunlardan biri Not Defteri uygulaması. Kalemle yazı yazmak ve çizim için kullanılan bu uygulamaya Nebo isimli bir not alma yazılımı da eşlik ediyor. Bunlara ek olarak bir de kalem ile yazdıklarınızı matematiksel denklemlere çeviren bir uygulama da hayatınızı kolaylaştırıyor. 

Kalemin sunduğu bu hissiyat çok önemli. Özellikle çizim yazılımlarında elinizi ekrana koysanız bile kalem dışındaki dokunmaları dikkate almıyor. Bu bize kutu açılım videosunda sorulan bir soruydu. O yüzden burada yazmak istedim. 

iPad Pro'nun tahtı sallanıyor | Huawei MatePad Pro inceleme - Resim : 5

Tablette aynı zamanda ekranı ikiye bölerek iki farklı uygulamayı kullanma, aynı uygulamayı iki farklı alanda kullanmak gibi özellikler bulunuyor.  

Bu arada merak edenler için söyleyeyim: Huawei MatePad Pro'ya Bluetooth teknolojisini kullanan fare de bağladık ve çalıştığını gördük. Tablet bilgisayarda masaüstü modu bulunuyor ve bu mod yardımı ile tableti aynen bir masaüstü bilgisayar gibi kullanabiliyorsunuz. 

Huawei MatePad Pro performansı

Tablet bilgisayarda markanın en güçlü işlemcilerinden biri olan Kirin 990 yer alıyor. Bu güçlü işlemci haliyle her türlü durumda cihazın performansını üst seviyeye taşıyor.  Tabir caizse yağ gibi akan bir tablet var karşımızda ve en zor uygulamalarda bile sizi yarı yolda bırakmıyor. 

Huawei MatePad Pro ile performans testleri de yaptık. PC Mark testinde tablet 8608 puan aldı. 

iPad Pro'nun tahtı sallanıyor | Huawei MatePad Pro inceleme - Resim : 6 

Huawei MatePad Pro'da Google servisleri yok

Huawei MatePad Pro'da Google servisleri bulunmuyor. Bu da YouTube, Haritalar, Gmail ve benzeri Google uygulamalarını kullanamayacağınız anlamına geliyor. Ayrıca cihazda Google Play uygulama mağazası da bulunmuyor. Ama bunun yerine HMS Huawei Mobil Servisler altında hizmet veren Huawei AppGallery  isimli dünyanın en büyük üçüncü uygulama marketi bulunuyor. Bu markette de yerel ve global bir çok uygulama bulunuyor. Ayrıca Google servislerinin bir kısmını tarayıcı üzerinden de kullanabiliyorsunuz. 

Huawei AppGallery deneyimi günlük kullanım için yeterli. Ancak çok özel bazı uygulamalar kullanıyorsanız onların bir kısmı HMS üzerinde şimdilik bulamayacağınızı belirtelim. Uygulama ekosisteminin gelişmesi için Huawei Türkiye'nin yoğun bir çalışma yaptığını ve her geçen gün yeni yerel ve global uygulamaların bu mağazaya geldiğini belirteyim.  

Huawei MatePad Pro kameraları

Normalde Android tablet incelemelerinde kameralardan kısaca bahsederim. Çünkü bu tabletlerin kameraları laf olsun torba dolsun diye konulur ve fazla bir işlevleri yoktur. Ama Huawei MatePad Pro'da öyle olmamış. Marka telefon tarafındaki kamera tecrübesini aynen tablete de aktarmış. Zaten arayüz olarak telefon kameralarından bir farkı yok. Arka plan bulanıklaştırma, Yapay Zeka desteği vs birçok seçenek kamera yazılımında yer alıyor. 

iPad Pro'nun tahtı sallanıyor | Huawei MatePad Pro inceleme - Resim : 7

Ana kamera 13 MP çözünürlük sunuyor ve LED lamba ile geliyor. Bu kamera bizlere 4K 30 fps video kayıt imkanı da veriyor. Yaptığımız denemelerde çok iyi sonuçlar aldığımı belirteyim. Ön kamera ise delik şeklinde tasarlanmış ve dik tuttuğunda tabletin sol üst köşesinde konumlandırılmış. Ön kameranın performansı da yeterli ve o ise Full HD 30 fps video kayıt yapabiliyor. 

Her iki kameranın fotoğraf ve video performansını beğendiğimi söyleyeyim. Hatta bugüne kadar Android tabletlerde gördüğüm en iyi kamera sonucunun Huawei MatePad Pro'da olduğunu belirteyim. Video ile ilgili sonuçları yazının sonunda yer alan videolu incelememizde, fotoğraf ile ilgili sonuçları ise yazının en sonundaki linkte yer alan galeride görebileceğinizi belirteyim.  

Huawei Share ve Huawei Screen Collobration özelliği 

Huawei MatePad Pro'da Huawei Share yani Huawei marka telefonlarla dosya alışverişi yapmaya sağlayan teknoloji desteği var. Ayrıca uyumlu olan modellerle ( Kirin 980 işlemci ve üstünü kullanan) birlikte Screen Collobration özelliği de geliyor. Bu sayede telefonunuzu Huawei MatePad Pro üzerinden de kullanabiliyorsunuz. Bazı Huawei MateBook modellerinde bulunan bu özelliğin tablette de yer alması güzel olmuş. 

iPad Pro'nun tahtı sallanıyor | Huawei MatePad Pro inceleme - Resim : 8

Huawei MatePad ses performansı

Tablet bilgisayarda Harmon Kardon işbirliği ile geliştirilen bir ses sistemi bulunuyor. Bu sistem o kadar başarılı ki bir bilgisayar kadar yüksek ses verebiliyor. Hatta bu sesin kalitesi neredeyse bir Bluetooth hoparlör kadar yüksek. Yazının sonunda bulunan inceleme videosunda tabletin ses kalitesini detaylı bir şekilde desibel ölçümü yaparak gösterdik. Onu da izlemenizi öneririm. 

Huawei MatePad Pro pil özellikleri

Tablette 7250 mAh gücünde bir pil bulunuyor. Bütünleşik pilin ömrü ise oldukça uzun. Yaptığımız PCMark Battery testinde 16 saat 10  dakika dakika gibi yüksek bir değer verdi. Günlük ortalama kullanımda da 2-3 günlük bir kullanım imkanı sunuyor.  

iPad Pro'nun tahtı sallanıyor | Huawei MatePad Pro inceleme - Resim : 9

Huawei MatePad Pro fiyatı

İncelemeyi yaptığımız tarih itibariyle Huawei MatePad Pro'nun fiyatı 4.999 TL idi. Devam eden kampanya ile klavye ve kalemi 1 TL vererek satın alabilirsiniz. Donanım seviyesine göre fiyatın normal olduğunu düşünüyorum. Özellikle klavye ve kalem paketinin uygun fiyatlı olması (en azından şimdilik) önemli bir artı.    

Huawei MatePad Pro video inceleme

Huawei MatePad Pro'nun tüm detaylarını aşağıdaki videomuzda bulabilirsiniz:

Tablet bilgisayarla ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz. Büyüyen Teknolojioku ailesine katkıda bulunmak için YouTube kanalımıza abone olmayı  ve videolarımızı beğenmeyi unutmayın. Desteğiniz bizim için önemli ve bu tarz destekler  size daha fazla içerik üretmek için bize motivasyon oluyor.  

Huawei MatePad Pro en ciddi iPad Pro rakiplerinden biri olmuş. Özellikle klavye ve kalemin sunduğu deneyim çok başarılı. Elbette uygulama ekosisteminin biraz daha gelişmesi gerekiyor. Ama Huawei'nin bu alanda sıkı bir tablet geliştirdiğini ve ilerde çıkacak yeni modellerle çok daha iyi bir noktaya gelebileceğini görüyorum. 

Huawei MatePad Pro

 • 10.8 inç FullView IPS LCD ekran
 • 2560 x 1600 piksel
 • Yüzde 90 ekran gövde oranı
 • 4.9 mm ekran çerçevesi
 • 540 nit parlaklık
 • Kirin 990 işlemci
 • 6 GB RAM
 • 128 GB depolama
 • NM hafıza kartı yuvası
 • Android 10 işletim sistemi
 • EMUI 10.0.1 arayüzü
 • 13 MP f/1.8 diyaframlı arka kamera
 • 4K 30 fps video kayıt
 • Delik şeklinde 8 MP ön kamera
 • 1080p 30 fps video
 • 7.250 mAh pil
 • Huawei AppGallery eko sistemi
 • 12 ay boyunca Huawei Bulut Depolama ücretsiz
 • Kablosuz şarj ve ters şarj desteği
 • Genişlik: 246 mm
 • Yükseklik: 159 mm
 • Kalınlık: 7.2 mm
 • Ağırlık Yaklaşık: 460 gram
 • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
 • Bluetooth 5.1
 • Gece yarısı grisi
 • 4.999 TL (klavye ve ekran 1'er TL ücretle alınabiliyor)


  Huawei M-pencil

 • Kablosuz şarj olabilme
 • 30 saniye şarj ile 10 dakika çalışma
 • 4096 basınç hassasiyeti
 • Not alma uygulamaları
Yorumlar
Serhat
Cihaz güzel fakat bunu almak yerine Huawei laptop alırım aynı fiyata daha mantıklı.
Cevapla
pacmans
Cihaz gerçekten çok iyi kesinlikle alternatifler arasında en iyi seçenek .
Cevapla
Ziyaretçi
5.000 ₺ ona vereceğime güzel bir oyuncu pc si alırım daha iyi
Cevapla
Ziyaretçi
Ağzıyla kuş tutsa yetişemez
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.