İşte karşınızda yüzde 100 elektrikli Megane e-Tech Electric

Renault'un daha önce tanıttığı konsept araçlardan biri olan Morphoz'dan esintiler taşıyan Megane e-Tech Electric resmi olarak tanıtıldı.

İşte karşınızda yüzde 100 elektrikli Megane e-Tech Electric

Markanın çok tutan ve ülkemizde de satılan Megane modeli üzerine geliştirilen araç klasik Megane çizgilerinden oldukça uzak bir otomobil olmuş.

Otomobil ile ilgili düşüncelerimizi Teknolojioku YouTube kanalımızda yayınlanan aşağıdaki videoda sizlerle paylaştık:

Büyüyen Teknolojioku ailesine katkıda bulunmak için YouTube kanalımıza abone olmayı  ve videolarımızı beğenmeyi unutmayın. Desteğiniz bizim için önemli ve bu tarz destekler size daha fazla içerik üretmek için bize motivasyon sağlıyor.  

Yerden yüksek bir SUV olan Megane e-Tech Electric, geleceğin tasarım anlayışından ipuçları taşıyor. Aracın dış tasarımında ik dikkat çeken şey yenilenen logo olmuş. Kısa süre önce Renault logosu yenilenmişti. Ancak bu logo henüz araçlarda kullanılmaya başlanmamıştı. Logo dışında LED ön ce arka aydınlatmalar markanın yeni tasarım anlayışını da gösteriyor. Gündüz farları ön tampona kadar uzanıyor. Hem ön tampon hem arka tamponda görünen sarı renkli öğeler araca dinamiklik katmış.

İşte karşınızda yüzde 100 elektrikli Megane e-Tech Electric - Resim : 1

Aracın şarj bölümü ise markanın diğer modellerinden alıştığımız bir yerde değil. Yolcu tarafında ön çamurluğa gizlenen şarj bölümü şık bir kapakla korunuyor. Öte yandan aracın ön kapı kolları Tesla modellerinde de gördüğümüz gizlenebilir yapıda tasarlanmış. Arka kapı kolları ise Clio'da uzun yıllardır karşımıza çıkan gövdeye gizlenmiş tasarımı devam ettiriyor.

Arkada kullanılan üç boyutlu his veren LED farların çok şık olduğunu da belirtelim. Arka kapıda da yeni logo yer alıyor ve bagaj kapağı hemen bu logonun altında bulunan minik bir düğme ile açılıyor. Bagajdan bahsetmişken derinliğinin epey olduğunu ve şarj için gerekli kabloların zemindeki özel bir gözde yer aldığını söyleyelim. Arka bagaj kapağındaki Megane yazısının e harfinin özel bir tasarıma sahip olduğu da gözümüzden kaçmadı.

İşte karşınızda yüzde 100 elektrikli Megane e-Tech Electric - Resim : 2

Aracın iç tasarımına gelecek olursak farklı direksiyon dikkat çekiyor. Üstten ve alttan kesik bir daireye benzeyen direksiyon çok şık görünüyor. Bu şıklığa etki eden bir diğer faktör ise 12.3 inçlik dijital gösterge. Yine ek olarak tasarımı tamamlayan 12 inçlik dikey multimedya ekranı da uçak kokpiti havasını pekiştiriyor. Bu ekranın hemen altında Clio ve Megane modellerinde görmeye alıştığımız fiziksel tuşlar yer alıyor. Bu tuş takımının hemen altında telefon vs koymak için özel bir göz konumlandırılmış. Bu ekranın bir diğer özelliği ise Google entegrasyonuna sahip olması. Yani güncel harita ve navigasyon bilgileri doğrudan Google ile işbirliği yapılarak sağlanıyor.

Oldukça uzun tasarlanan kol dayama da ileri geri hareket edebiliyor. Otomobilin yurtdışı paketleri Equilibre, Techno ve Iconic şeklinde olacak. Aracın Türkiye paketlerinin nasıl olacağı ise şimdilik belli değil.

İşte karşınızda yüzde 100 elektrikli Megane e-Tech Electric - Resim : 3

Teknolojik bir otomobil olan Megane e-Tech Electric, Şeritten Çıkma Uyarısı (LDW), Şeritte Kalma Yardımcısı (LKA), Kör Nokta Uyarı Sistemi gibi özelliklere sahip.

Öne çıkan özelliklerden Acil Şeritte Kalma Asistanı, 65 km/s ile 160 km/s (aracın maksimum hızı) arasında bir çizgiyi geçerken, yandan çarpışma riski varsa veya yoldan çıkmak üzereyken çalışıyor. Yolcu Güvenli Çıkış (OSE), araçtan inmek üzere kapı açarken, karşıdan gelen bir araç, motosiklet veya bisikletle olası çarpışmayı önlemek için yolcuyu görsel ve sesli olarak uyarıyor. Bu ve benzeri özellikler sayesinde araç otonom sürüş seviye 2 olarak tanımlanıyor.

Yüzde 100 elektrikli bir otomobil olan Megane e-Tech Electric iki farklı motor ve iki farklı batarya kapasitesi seçeneği ile satılacak. pil kapasitesi seçeneği olarak 40 ya da 60 Wh bulunurken motor gücü olarak 130 bg güç ve 250 Nm tork ile 218 Bg ve 300 Nm tork seçenekleri yer alacak. Seçilen pil kapasitesine göre aracın menzili de değişiyor. WLTP standardına göre aracın 40 Wh kapasiteli pilli sürümü 300 km menzil sunarken, 60 Wh sürümde bu rakam 470 km olacak.

Aracın boyutları ise 4.21 metre uzunluk, 2.7 metre genişlik ve 1.5 metre yükseklik şeklinde belirlenmiş. 0-100 hızlanması 7.4 saniye olan otomobilin hızı ise 160 km ile sınırlandırılmış. Aracın ağırlığı ise 1624 kg.

 • Yüzde 100 elektrikli
 • 12.3 inç gösterge panele
 • 12 inç multimedya sistemi (1250 x 1562 piksel)
 • 40/60 Wh batarya seçenekleri
 • İki farklı motor seçeneği
 • 130 bg güç ve 250 Nm tork / 218 Bg ve 300 Nm tork
 • 300/470 km menzil
 • 4.21 metre uzunluk
 • 2.7 metre genişlik
 • 1.5 metre yükseklik
 • 0-100 hızlanması 7.4 saniye
 • 1624 kg ağırlık
 • Maksimum hız saatte160 km
 • Akıllı Dikiz Aynası
 • 395 kg batarya ağırlığı
 • 110 mm batarya
 • ZOE bataryasından yüzde 40 daha ince
 • Bu batarya 1,50 metre ile daha alçak ve daha aerodinamik bir gövdeye olanak tanıyor.
 • 145 kg motor ağırlığı
 • ZOE motorundan yüzde 10 daha hafif bir motor