Teknoloji TV

Üreticiler bizi kandırıyor mu? | Ölü piksel sorunu ve çözüm yöntemi!

Bu videomuzda monitör ya da televizyonlarda ölü piksel sorunu ile karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiğini anlatıyoruz.

Üreticiler bizi kandırıyor mu? | Ölü piksel sorunu ve çözüm yöntemi!

Günümüzde televizyon, monitör, bilgisayar ve tablet gibi ekranı bulunan cihazları üreten şirketler 'ölü piksel' adı verilen sorun için bazı şartlar öne sürüyorlar.

Görüntüyü oluşturan ve piksel adı verilen noktaların bozulması olarak tanımlanabilecek ölü piksel sorunu bazen sıfır yani yeni alınan ürünlerde ortaya çıkarken bazen de belli bir kullanım süresi sonunda oluşabiliyor.

Üreticilerin büyük bir çoğunluğu sıfır aldığınız ürünlerde bu tarz bir sorun çıktığında ürünü değiştirme konusunda pek hevesli davranmıyorlar. Hatta neredeyse bütün üreticiler belli bir bir pikselin altındaki değerlerde değişim yapmıyor. Bu bazı üreticilerde 3 iken bazılarında 5.

Üreticiler bizi kandırıyor mu? | Ölü piksel sorunu ve çözüm yöntemi!

Öte yandan bazı üreticiler videoda da anlattığımız yürürlükte olmayan bir TSE düzenlemesini emsal göstererek ürünlerinin belli bir ölü piksele kadar değiştirilmek zorunda olmadığını da iddia ediyor. Söz konusu düzenleme 2010 yılında yürürlükten kaldırıldı. Bunu özellikle belirtelim. Bu tarz durumlarda dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Ancak Türkiye'de geçerli olan tüketici kanununa göre bu durum aldığınız ürünü ayıplı mal kategorisine sokuyor. Bu gibi bir durum ile karşı karşıya kaldığınızda öncelikle üreticiye başvurmanız gerekiyor. Onlar değişim konusunda direnirse mutlaka Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurmanızı öneriyoruz. Zira bu gibi durumlarda hukuki olarak haklı olan taraf tüketici oluyor.

Yeni videomuz ile ilgili sorularınızı bu sayfanın altında yer alan yorumlar bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz. Büyüyen Teknolojioku ailesine katkıda bulunmak için YouTube kanalımıza abone olmayı  ve videolarımızı beğenmeyi unutmayın. Desteğiniz bizim için önemli ve bu tarz destekler  size daha fazla içerik üretmek için bize motivasyon sağlıyor.  

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.