Teknoloji TV

Xiaomi güçlenince göze battı! Peki sıra kimde?

Haftalık olarak yayınladığımız Teknolojioku - Yorum programımızın bu bölümünde yine haftalık olayları mercek altına aldık. Xiaomi ve ABD arasındaki gerilimden, WhatsApp olaylarına kadar tüm detaylar programımızda.

Xiaomi güçlenince göze battı! Peki sıra kimde?

Geçtiğimiz hafta teknoloji gündemi hayli yoğundu. Haftaya damga vuran olay ise Amerika'nın Xiaomi'yi kara listeye alması oldu. ABD klasik olarak Xiaomi markasını devlete bilgi sızdırmakla suçladı.

Zaten Amerika hangi Çinli şirketi kara listeye almak istese aynı yöntemi uyguluyor. Suçlama gayet klasik. Üstelik bu suçlamalar için somut deliller de sunulmuyor. Elimizde kanıtları var diyerek geçiştiriliyor.

Daha önce aynı durum Huawei için de gündeme gelmişti. Hatta Trump bizzat kendisi ellerinde belgelerin olduğunu açıklamıştı. Fakat bu belgeler kamuoyu ile paylaşılmadı.

Xiaomi güçlenince göze battı! Peki sıra kimde?

Kısa bir süre önce Çin'in ve dünyanın önde gelen drone markalarından biri olan DJI için de benzer kararlar verilmişti. Suçlama ise yine aynıydı.

Görünen o ki ABD'nin bu tarz suçlamalar için herhangi bir belgeye ihtiyacı yok. Zira bu durumu aşağıdaki videoda net bir şekilde anlattık. Dilerseniz göz atabilirsiniz.

Peki Xiaomi'den sonra sıra kime gelecek? Hangi Çinli üretici kara listeye dahil edilecek? Açıkçası bunu kestirmek hayli güç diyebiliriz. Çünkü ABD somut deliller olmadan da sivrilen markaların önünü rahatlıkla kesebiliyor.

Şu anda radarda Xiaomi var. Bu işin boyutu nereye varır bilinmez. Huawei gibi ban yer mi, yoksa bir noktada anlaşma sağlanır mı bunu birlikte göreceğiz. Fakat Xiaomi'yi de zor günlerin beklediğini söylemek pek de yanlış olmayacaktır.

Yorumlar
DANİEL DALMAÇYALİ ITALIAN 101
XİAOMİ BENCE BOŞUNA UĞRAŞIYOR, ÇÜNKÜ BEN XİAOMİ'Yİ YAVAŞ YAVAŞ SİNSİCE YERİN DİBİNE BATIRMAYA ÇALIŞIYORUM. YANİ YAKINDA XİOMİ DİYE BİR ŞEY KALMAYACAK ZİRVE DE APPLE VE HONOR KRALL OLACAK. HA ŞİMDİDEN SÖYLEYEYİM BEN HONOR VE APPLE'A ÇALIŞAN PAZARLAMACI TIR ŞÖFÖRÜYÜM VE APPLE İLE HONOR'UN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİYİM, ONLAR BENDEN 101 STERLİN KARŞILIĞINDA XİAOMİ HUAWEI VE REALME'Yİ KÖTÜLEYİP KARİYERLERİNE SON VERİP YOK ETMEMİ İSTEDİLER VE BU İŞİ BEN SEVE SEVE KABUL ETTİM, ASLA PİŞMAN OLMAYACAĞIM.
Cevapla
Bahadır Ömer Hamamcıoğlu
Xiaomi en güçlü en güzel ve nitelikli cep üretiyor. Çok müşterisi var. Rekabet edemeyeceklerini anlayınca ülkesinde satışını engelliyor. Neymiş askeri kaynaklarina bilgi sızdırıyormus. Kendileri ne yapıyor ki? Gizli servisine tüm dünya kullanıcılarının bilgileri gidiyor. Android kime ait? Olay store? WhatsApp Facebook Twitter Instagram? Tıktok u almak istedi olmadı?
Cevapla
Uğur
Oppo'ya gelir bence
Cevapla
huawei uygulama mağazası ve harmony os'u ambargo yiyen bütün çinli şirketlerle paylaşmaya hazır.
Cevapla
tekno
Yok öyle değil, güçlenmeden piyasadan silmeye çalışıyorlar. :))
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.