Teknoloji TV

Yeni aynasız Nikon Z 50 inceledik (video)

Bu videomuzda Nikon Z 50 aynasız fotoğraf makinesini inceliyoruz. Fotoğraf makinesi ile ilgili merak ettiğiniz her şey bu videoda.

Yeni aynasız Nikon Z 50 inceledik (video)

Aynasız olarak tabir edilen daha küçük gövdeli ve objektifi değiştirilebilir fotoğraf makineleri uzun yıllardır üretiliyor. Nikon'un da bu alanda geçmişte 1 serisi ile bir girişimi olmuştu. Markanın ikinci aynasız serisi olarak tabir edebileceğim Z serisi ise 2018 yılında duyuruldu. Z 6 ve Z 7 modelleri markanın ilk full frame yani tam boyutlu sensörlü modelleriydi.

Marka 2019 yılının Ekim ayında ise aileye Z 50 modelini ekledi. Bu model biraz daha düşük özelliklere sahipti ve sensör olarak da full frame yerine APS-C adı verilen bir boyutta (genelde giriş ve orta seviye DSLR/aynasız modellerde kullanılıyor) sensörle geldi bu model.

Yeni aynasız Nikon Z 50 inceledik (video) - Resim : 1

Yeni aynasız Nikon Z 50 inceledik (video)

Geçtiğimiz günlerde teste gelen ve özel bir kutu ile inceleme imkanı bulduğumuz Nikon Z 50, orta seviye bir aynasız fotoğraf makinesi. Özellikle iyi fotoğraf çekmek isteyen amatörlere yönelik olarak tasarlanan ürünün bazı özellikleri bizi mutlu ederken bazıları ise biraz üzdü.

Nikon Z 50 20.9 MP CMOS bir sensör kullanılıyor. Bu sensöre EXPEED 6 görüntü işlemcisi eşlik ederken, vizör diğer aynasızlarda olduğu gibi dijital ve 2.36 milyon piksel OLED bir ekrana sahip. Fotoğraf makinesi 4 30 fps video kayıt yapabiliyor. 180 derece aşağı doğru eğrilebilen 3.2 inçlik dokunmatik bir ekranı bulunan fotoğraf makinesi Nikon Z bayonet kullanıyor. Harici mikrofon girişi, saniyede 11 kare seri çekim hızı, gibi özellikleri bulunan fotoğraf makinesi opsiyonel olarak satın alınabilecek FTC adaptörü ile Nikon F serisi objektiflerle de kullanılabiliyor. Fotoğraf makinesinde sessiz shutter özelliği bulunuyor. Bu sayede ses çıkarmadan da fotoğraf çekebiliyorsunuz. 

Yeni aynasız Nikon Z 50 inceledik (video) - Resim : 2

Video ve fotoğraf kalitesi

Video konusunda rakibi Canon'un biraz gerisinde kalan Nikon, Z 50 ile bu algımı değiştirdi. Zira video konusunda da oldukça yetenekli olan Z 50, hızlı netlik yapması ve 4K 30 fps video kayıt yapabilme özelliği ile benden tam puan aldı. Harici mikrofon bağlantı yuvası da önemli bir artı.

Fotoğraf makinesinin fotoğraf kalitesi ise bildiğimiz Nikon genlerini taşıyor. Renkler aynen Nikon DSLR modellerde olduğu gibi aktarılıyor ve aynasız mı yoksa DSLR mı kullandığınız fark etmiyor.

Öte yandan Nikon Z 50'nin ergonomisi de güzel. Genelde küçük olan aynasız modellerin aksine büyük bir deklanşör bombesi fotoğraf makinesinin tutuşunu çok rahatlatıyor. Aynen DSLR gibi tutabildiğiniz fotoğraf makinesi ile ergonomik olarak zorlanmadan fotoğraf çekebiliyorsunuz.

Fotoğraf makinesini kullanarak çektiğimiz fotoğrafları yazının sonundaki galeride görebilirsiniz. Videoda ise Nikon Z 50'nin video örneklerini izleyebilirsiniz. 

Objektif seçenekleri

Nikon Z 50 ile beraber iki adet objektif duyuruldu. Birisi NIKKOR Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR diğeri ise NIKKOR Z DX 50-250mm f/4.5-6.3 VR. Farklı kitleri bulunan Nikon Z 50'yi isterseniz bu objektiflerden biriyle, isterseniz ikisiyle satın alabiliyorsunuz. Ayrıca ürünü FTZ dönüştürücü seçeneği ile de almanız mümkün. Fotoğraf makinesinin fiyatı ise bu kitlere göre değişiyor. Ama objektifli en ucuz kitin 8 bin en pahalı kitin ise 12 bin TL civarında olduğunu söyleyelim.

Yeni aynasız Nikon Z 50 inceledik (video) - Resim : 3

Bu iki objektif günlük kullanım için yeterli. Ancak takdir edersiniz ki özellikleri açısından giriş ve orta seviyenin ihtiyaçlarını görebilecek seçenekler bunlar. Daha farklı seçenekler için full frame Z 6 ve Z 7 ya da Nikon F serisi objektiflere yönelmeniz gerekiyor. Seçenek sayısı şimdilik az. Ama günü kurtarmak adına bu iki objektif de yeterli oluyor.

Yeni aynasız Nikon Z 50 inceledik (video) - Resim : 4

Ah o ekran

Nikon Z50 dokunmatik ekran gayet güzel çalışıyor. Ekranın aşağı doğru hareket etmesi özellikle alttan yapılan çekimlerde işe yarıyor. Ama 180 derece dönerek kullanıcının kendini çekmesini sağlaması ise biraz sıkıntılı. Çünkü ekran döndüğünde aşağı doğru geliyor ve eğer cihazı bir tripoda taktıysanız kendinizi görmeniz imkansız hale geliyor. Hatta bazı durumlarda tripoddan dolayı ekran tam olarak öne dönemiyor. Bu daha önce farklı markaların da kullandığı bir yöntemdi. Ama bence ergonomik olarak çok sıkıntılı. Kendi kendinize video çektiğinizde bu şekilde bir tutuş işinizi zorlaştırır.

Nikon Z 50 USB'den şarj oluyor

Fotoğraf makinesinin güzel bir özelliği de USB üzerinden şarj olması. microUSB bağlantısını kullanan fotoğraf makinesinde isterseniz kutusundan çıkan şarj adaptörüne cihazın üzerindeki pili takarak şarj ediyorsunuz. Eğer USB'den şarj etmek isterseniz standart bir adaptör ve microUSB kablosu ile bu şekilde de bur şarj durumu oluyor. Ben bunu çok sevdim. Zira özellikle elektrikten uzak ortamlarda harici bir pil ile (Powerbank) fotoğraf makinesini de şarj edebiliyor olmanız güzel.

Yeni aynasız Nikon Z 50 inceledik (video) - Resim : 5

Sonuç

Sonuç olarak Nikon Z 50 güzel bir orta seviye aynasız fotoğraf makinesi olmuş. Bu kategorinin bütün özelliklerini üzerinde barındıran model, markanın iddialı bir orta seviye aynasızı olarak rekabetteki yerini alıyor. Rakiplerin de boş durmadığı bu alanda Canon, Sony, Fujiflm ve Olympus gibi markaların modellerinin bulunduğunu da belirtelim.

Nikon Z 50 video inceleme

Birçok özelliğini değerlendirdiğimiz Nikon Z 50 incelememizi aşağıda izleyebilirsiniz:

Beğendim

 • Video ve fotoğraf kalitesi
 • 4K 30 fps video
 • USB'den şarj olabilme
 • Sessiz elektronik shutter özelliği
 • Ergonomisi

Beğenmedim

 • Objektif seçeneği az
 • Döndürülebilir ekranın yönü problemli


Nikon Z 50 fotoğraf makinesi teknik özellikleri

 • 20.9 MP APS-C sensor
 • EXPEED 6 imaj işlemcisi
 • 4K 30 fps video kayıt
 • 2.36 milyon piksel OLED elektronik vizör
 • 180 derece eğilebilir 3.2 inç dokunmatik 1.04 milyon piksel ekran
 • Saniyede 11 kare seri çekim hızı
 • 204.800 ISO
 • 209 netlik noktası
 • Nikon Z objektif bayoneti
 • Wi-Fi ve Bluetooth desteği
 • Harici mikrofon çıkışı
 • EN-EL25 pil
 • 320 kare pil ömrü (CIPA standardı)
 • USB'den şarj olma
 • 450 gram ağırlık
 • FTZ adaptörü ile F serisi objektiflerle kullanım
 • UHS-II destekli bellek kartı yuvası
 • NIKKOR Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR
 • NIKKOR Z dx 50-250mm f/4.5-6.3 VR
 • Z 50 + 16-50 VR Seti fiyatı 8 bin TL
Yorumlar
Hakan Kavas
Marka bağımlıları için yapılmış sıradan bir makina.Hiç bir artısı yok.Sony'nin 6000 serileri ve Fujifilm'jn XT serileri ile yarışması çok zor.Ancak Nikon fanlarının gazını alır o kadar.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.