ABD, Adobe'yi erken iptal ücretleri ve abonelik iptallerinde zorluk çıkarması nedeniyle dava etti

ABD hükümeti, Adobe'yi tüketicileri yanıltmakla suçladı. Erken iptal ücretlerini gizleyen ve aboneliklerini iptal etmek isteyenlere engeller çıkaran şirket, Adalet Bakanlığı tarafından dava edildi.

ABD, Adobe'yi erken iptal ücretleri ve abonelik iptallerinde zorluk çıkarması nedeniyle dava etti

ABD hükümeti, Adobe ve iki üst düzey yöneticisini, erken iptal ücretlerini gizleyerek ve aboneliklerini iptal etmek isteyen tüketicilere zorluk çıkararak aldatmakla suçladı. Adalet Bakanlığı tarafından Pazartesi günü açılan dava, Adobe’nin yıllık ücretli aylık abonelik planını yeterince açıklamadan tüketicilere dayattığını ve ilk yıl içinde bu planı iptal etmenin erken iptal ücretine yol açabileceğini iddia ediyor. Şikayette, Adobe’nin erken iptal ücretlerini küçük yazılarda veya küçük ikonların üzerine gelerek görebilecek şekilde sakladığı belirtiliyor.

FTC Tüketici Koruma Bürosu Direktörü Samuel Levine, “Amerikalılar, abonelik kaydı sırasında şirketlerin topu saklamasından ve iptal etmeye çalıştıklarında engellerle karşılaşmaktan bıktı” dedi. FTC, bu yasa dışı ticari uygulamalardan Amerikalıları korumaya devam edeceğini belirtti. Adobe'nin genel hukuk müşaviri ve baş güvenlik sorumlusu Dana Rao, şirketin FTC’ye karşı mahkemede mücadele edeceğini söyledi. Rao, abonelik hizmetlerinin kullanıcıların ihtiyaçlarına, zamanlamalarına ve bütçelerine en uygun planı seçmelerine olanak tanıyan, uygun maliyetli ve esnek hizmetler olduğunu belirtti. Şirketin her zaman müşterilerinin olumlu bir deneyim yaşamasını sağlamayı öncelik haline getirdiğini ve abonelik sözleşmelerinin şartlarını şeffaf bir şekilde açıkladığını, basit bir iptal sürecine sahip olduklarını vurguladı.

FTC, ülke genelinde Adobe’nin erken iptal ücretlerinden haberdar olmayan tüketicilerden gelen şikayetler üzerine harekete geçtiğini söyledi. Tüketiciler, Adobe’nin müşteri hizmetlerine aboneliklerini iptal etmek için başvurduklarında düşen çağrılar ve sohbetler, birden fazla temsilciye aktarılma gibi başka engellerle karşılaştıklarını bildirdi. FTC, Adobe’nin tüketicilerin yaşadığı karmaşaya rağmen uygulamayı sürdürdüğünü belirtti.

Adobe’nin son hizmet şartları, kullanıcıların çalışmalarının jeneratif yapay zeka modellerini eğitmek için kullanılabileceğini ima eden belirsiz bir dil içerdiği gerekçesiyle müşteri öfkesine neden oldu. Tepkilerin ardından Adobe, hizmet şartlarında yapay zeka ve içerik sahipliği gibi konularda daha fazla ayrıntı sağlayacak şekilde güncellemeler yapacağını açıkladı. FTC’nin açıklamasına göre, Adobe’nin Pay Later hizmeti, ABD genelinde artık bir seçenek olarak devre dışı bırakıldı ve yeni krediler kabul edilmiyor. Ancak, mevcut ödeme planlarına Wallet uygulaması üzerinden erişilmeye devam edilecek. Bu yılın ilerleyen dönemlerinde dünya genelindeki kullanıcılar, kredi ve banka kartları ile taksitli ödeme seçeneklerine erişebilecekler.