Artık haberleri de yapay zeka yapacak; çok ilginç bir noktaya gidiyoruz

Yahoo, Instagram'ın kurucu ortaklarından haber toplama ve öneri uygulaması Artifact'i satın aldı. Uygulama artık bağımsız bir hizmet olarak çalışmayacak.

Artık haberleri de yapay zeka yapacak; çok ilginç bir noktaya gidiyoruz

Yahoo, Artifact'in AI kişiselleştirme teknolojisini ve diğer özelliklerini önümüzdeki aylarda Yahoo News dahil olmak üzere ürünlere katacak.

Geçen hafta sonuçlanan anlaşmanın şartları açıklanmadı. Artifact kurucuları Kevin Systrom ve Mike Krieger, geçiş sırasında Yahoo'ya danışmanlık yapacak.

Artifact CEO'su Systrom bir basın açıklamasında "Yapay zeka, kullanıcılara önem verdikleri harika içerikleri keşfetme konusunda daha iyi bir deneyim sunmamıza olanak sağladı" dedi. "Yahoo bu fırsatın farkında ve biz de Yahoo News aracılığıyla neler oluşturduğumuzu canlı olarak görmekten daha fazla heyecan duyamazdık."

Artık haberleri de yapay zeka yapacak; çok ilginç bir noktaya gidiyoruz

Artifact geçen yılın ocak ayında piyasaya çıktı ve kullanıcıların okumak istediği hikayeleri gün yüzüne çıkaran sağlam keşif sistemi sayesinde biraz hız kazandı. Uygulama, kişiselleştirilmiş haber akışını zaman içinde geliştirmeyi amaçlıyordu. Haber özetleri gibi yapay zeka destekli diğer özellikleri de dahil ederek bu konuda etkili bir iş çıkardı.

Ancak uygulama Instagram kadar başarılı olamadı. Arkasındaki ekip profiller, yorum oylama vb. gibi sosyal özellikler eklese de Artifact yeterince büyük bir izleyici kitlesi bulamadı. Systrom ve Krieger, Ocak ayında Artifact'i kapatmayı planladıklarını açıklamışlardı, ancak ikili aslında onu satana kadar bir süre daha kendi başlarına çalıştırmaya devam etti.

Yahoo, on yıldan uzun bir süre önce haberleri özetlemek için yapa yzekayı kullanan başka bir uygulama olan Summly'yi de satın aldı. Benzer şekilde uygulamayı kapattı ve Summly'nin arkasındaki teknolojiyi diğer ürünlere kattı.