Cloudflare, AI tabanlı web sitesi hırsızlarına karşı duruş sergiliyor.

Bu hamle, içerik çalmak için yasal (ve yasadışı) yollarla tarama yapan yapay zeka dalgasını durdurabilir.

Cloudflare, AI tabanlı web sitesi hırsızlarına karşı duruş sergiliyor.

Cloudflare, AI şirketlerinin botlarının müşterilerinin web sitelerinden içerik çalınmasını engelleyen yeni bir ücretsiz araç yayınladı. Bu bulut hizmeti sağlayıcısı, bu aracı tüm müşteri tabanına, ücretsiz plan kullananlar da dahil olmak üzere sunuyor. Şirket, "Bu özellik, geniş çapta içerik yan botları tespit ettikçe otomatik olarak güncellenecek" açıklamasında bulundu.

Cloudflare'ın duyuru blog yazısında, müşterilerinin, içerik çalan botların patlamasına nasıl yanıt verdiği hakkında bazı veriler de paylaşıldı. Şirketin iç verilerine göre, müşterilerin %85,2'si kendilerini düzgün tanıtan AI botlarını bile sitelerine erişimden men etmeyi tercih etti.

Cloudflare, geçen yılın en aktif botlarını da belirledi. Bytedance'e ait Bytespider botu, Cloudflare'ın kontrolü altındaki sitelerin %40'ına erişim girişiminde bulundu ve OpenAI'nın GPTBot'u %35'ine erişmeye çalıştı. Bu botlar, Cloudflare'ın ağındaki en çok istek gönderen dört AI botundan ikisini oluşturdu, diğerleri ise Amazonbot ve ClaudeBot idi.

AI botlarını içerikten tamamen ve sürekli olarak engellemek oldukça zor. Modelleri daha hızlı oluşturma yarışı, bazı şirketlerin içerik hırsızlarını engelleme kurallarını aşmasına veya tamamen ihlal etmesine yol açtı. Perplexity AI yakın zamanda gerekli izinler olmadan web sitelerinden içerik kazımakla suçlandı. Ancak Cloudflare gibi büyük bir arka uç şirketinin bu tür davranışları ciddiye alarak engellemeye çalışması, bazı sonuçlar doğurabilir.

Şirket, "Bazı AI şirketlerinin içerik erişimini sağlamak için kuralları aşmakta ısrarcı olacağından korkuyoruz" dedi. "İnterneti içerik oluşturucuların gelişebileceği ve içeriklerinin hangi modellerde kullanılacağını tam kontrol edebilecekleri bir yer olarak tutmak için izlemeye devam edeceğiz ve AI Tarayıcılar kuralımıza daha fazla bot engellemesi ekleyeceğiz ve makine öğrenme modellerimizi geliştireceğiz."