Elon Musk'tan dünyayı sonsuza kadar değiştirecek hamle

Elon Musk'a göre xAI, Grok chatbot'unu açık kaynak olarak kullanacak. Yapay zeka asistanını X'te Premium+ abonelerinin kullanımına sunan şirketin kurucusu, bu hafta yürürlüğe girmesi planlanan kararla ilgili başka herhangi bir ayrıntı açıklamadı.

Elon Musk'tan dünyayı sonsuza kadar değiştirecek hamle

Bu, bir Musk şirketinin bilgi birikimine erişime açtığı ilk sefer değil. Tesla, patentlerini on yıl önce açık kaynak olarak aldı ve artık hemen hemen her büyük otomobil üreticisi, elektrikli araç şarj konnektörünü benimsedi.

Bu arada X, "Sizin İçin" algoritmik yayınını destekleyen kodu geçen yıl yayınladı ancak ondan pek de bir şey öğrenmedik.

The Wall Street Journal'ın işaret ettiği gibi Musk, üçüncü taraf geliştiricilerin ve araştırmacıların Grok'un kodunu incelemesine izin vererek modelin daha fazla benimsenebileceğini umuyor olabilir.

Elon Musk'tan dünyayı sonsuza kadar değiştirecek hamle

Geliştirici topluluğu ayrıca Grok'u geliştirmek için kullanılabilecek geri bildirimler de sağlayabilir.

Açık kaynak kullanımı Grok, OpenAI'de bir kazı olarak da görülebilir. Bu ayın başlarında Musk, kurucu ortağı olduğu ChatGPT yapımcısına, kara öncelik verdiği ve kar amacı gütmeyen orijinal misyonunu terk ettiği iddiasıyla dava açtı. Dava, OpenAI'yi, OpenAI'ye 13 milyar dolar yatırım yapan ve %49 hisseye sahip olan Microsoft'un "kapalı kaynaklı fiili yan kuruluşu" olarak tanımladı. OpenAI, şirketi Tesla ile birleştirmek ve CEO'su olmak istediğini iddia ederek Musk'a karşı çıktı.