Google, Workspace uygulamaları için Gemini yan panellerini kullanıma sundu

Google, Workspace uygulamaları ve Gmail mobil için yeni Gemini yan panellerini duyurdu.

Google, Workspace uygulamaları için Gemini yan panellerini kullanıma sundu

ABD’li teknoloji devi Google yapay zeka teknolojisinde sektörün lideri olabilmek için elinden geleni yapıyor. Yapay zeka ile ilgili her gün yeni bir özellik tanıtan Google, son olarak Workspace uygulamalarında Gemini yan panellerini kullanıma sunarak bu hizmeti daha erişilebilir hale getiriyor. Bu özellik, Docs, Sheets, Slides, Drive ve Gmail’de mevcut olacak ve ayrıca Android ve iOS’taki Gmail uygulamasında da yer alacak. Google, Gemini yan panellerini I/O etkinliğinde tanıttığında, bu özelliği “birden fazla uygulama arasında yapay zeka destekli iş akışını sağlayan bağlayıcı doku” olarak nitelendirmişti.

Docs uygulamasındaki yan panel, yazdıklarınızı gözden geçirmenize ve yeniden ifade etmenize, bilgileri özetlemenize, iyileştirme önerileri sunmanıza ve diğer dosyalara dayalı olarak yeni içerikler oluşturmanıza yardımcı olabilir. Sheets’teki yan panel, tablolar oluşturmanıza, formüller üretmenize ve çeşitli Sheets fonksiyonlarını öğrenmenize yardımcı olacak. Slides’teki yan panel ise özel görüntüler oluşturmanıza ve sunumları özetlemenize olanak tanır. Drive’da ise, birçok belgeyi açmadan özetleyebilme yeteneği sunar.

Gmail’deki Gemini, e-posta dizilerini özetlemenize, yanıtlar önermenize, yeni e-postalar taslağı hazırlamanıza ve gelen kutunuzdaki veya Drive dosyalarınızdan bilgi bulmanıza yardımcı olabilir. Android ve iOS’taki Gmail’de ise, e-posta dizilerini özetleyen bir buton olacak. Önümüzdeki ay, Gemini bağlamsal akıllı yanıtlar sunacak ve bu özellik sayesinde konuşmalarınızın içeriğine dayalı tek dokunuşla yanıt seçenekleri sunulacak. Ayrıca, Gmail Soru-Cevap özelliği de gelecek ay kullanıma sunulacak ve e-postalarınızdan bilgi bulmanızı sağlayacak.

Bu özelliklerden yararlanmak için Google One AI Premium’a abone olmanız veya Business, Enterprise, Education ve Education Premium için Gemini eklentisine erişiminiz olması gerekiyor. Google’ın bu yeni özellikleri, iş akışını daha verimli hale getirmek ve kullanıcıların günlük görevlerini daha hızlı ve kolay bir şekilde yönetmelerine yardımcı olmayı hedefliyor.