Google'ın Gemini görüntü oluşturmada ne kadar başarılı?

Google'ın yeni görüntü oluşturma özelliği Gemini, çeşitliliği teşvik etme amacıyla geliştirilmişken, eleştirilerin odağına oturdu.

Google'ın Gemini görüntü oluşturmada ne kadar başarılı?

Teknoloji devi Google, çeşitlilik ve kapsayıcılığı ön plana çıkarmak amacıyla geliştirdiği Gemini görüntü oluşturma özelliği ile kullanıcıların beklentilerini aşan bir adım attı. Ancak bu girişim, beklenmedik tepkilere neden oldu ve birçok kişi tarafından aşırı düzeltme olarak değerlendirildi. Bu durum, teknoloji ve sosyal adalet arasındaki ince çizginin nasıl dengelenmesi gerektiği konusunda yeniden tartışmaları alevlendirdi.

Google'ın Gemini AI isimli yapay zeka tabanlı görsel üretim aracı, kullanıcıların "woke" (aşırı politik doğrucu) olduğu eleştirilerine maruz kaldı. Google'ın bilgi ve araştırma bölümünün kıdemli başkan yardımcısı Prabhakar Raghavan, şirketin çeşitliliği temsil etme çabasının bazı durumlar için aşırıya kaçtığını kabul etti. Kullanıcılar, belirli beyaz figürler veya tarihsel olarak beyaz grupların, çeşitliliği yansıtacak şekilde farklı ırklardan bireyler olarak gösterilmesini eleştirdi. Engadget'ın testlerinde, Gemini'den Kurucu Ataların illüstrasyonlarını oluşturmasını istediklerinde, aralarında bir kişi renkli birey veya kadın olmak üzere beyaz erkeklerin resimleriyle karşılaştı. Papa figürlerini yüzyıllar boyunca gösteren görseller istendiğinde ise, Katolik Kilisesi'nin lideri olarak Siyah kadınlar ve Yerli Amerikalılar'ı gösteren fotoğraflar elde edildi. The Verge, yapay zekanın Nazi'leri renkli insanlar olarak tasvir ettiğini bildirdi ancak Engadget bu tür görselleri ürettiremedi. Chatbot, "Nazi Partisi ile ilişkilendirilen zararlı sembolizma ve etki nedeniyle isteğinizi yerine getiremiyorum" şeklinde yanıt verdi.

Google'ın Gemini görüntü oluşturmada ne kadar başarılı?

Raghavan, Google'ın herhangi bir grup hakkında görsel oluşturmayı reddetme veya tarihsel olarak yanlış fotoğraflar üretme niyetinde olmadığını belirtti. Ayrıca, Google'ın Gemini'nin görsel üretme yeteneklerini geliştirmeye yönelik taahhüdünü tekrarladı. Ancak, bu, şirketin özelliği tekrar etkinleştirmeden önce "kapsamlı testler" yapmasını gerektiriyor.

Google'ın yapay zeka tabanlı görsel üretim aracı, kullanıcıların çeşitlilik adına aşırıya kaçtığı eleştirilerine yanıt verdi. Google'ın bilgi ve araştırma bölümünden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Prabhakar Raghavan, çeşitliliği temsil etme çabalarının bazı durumlar için gereğinden fazla olduğunu kabul etti. Kullanıcılar, belirli beyaz figürlerin veya tarihsel olarak beyaz grupların, çeşitli etnik kökenlerden bireyler olarak gösterilmesine itiraz etti. Örneğin, Engadget'ın yaptığı testlerde, Gemini'ye Kurucu Ataların illüstrasyonlarını oluşturması istendiğinde, sonuçlar arasında genellikle beyaz erkeklerin yanı sıra birkaç renkli birey veya kadın çıktı. Papa figürlerinin yüzyıllar boyu gösterimi istendiğinde ise, Katolik Kilisesi'nin lideri olarak Siyah kadınlar ve Yerli Amerikalıların tasvir edildiği görüldü. The Verge, yapay zekanın, Nazi'leri farklı etnik kökenlerden insanlar olarak gösterdiğini raporladı, ancak Engadget bu tür görselleri elde edemedi. Chatbot, "Nazi Partisi'yle ilişkilendirilen zararlı simgeler ve etkiler nedeniyle isteğinizi yerine getiremiyorum" şeklinde yanıt verdi.

Raghavan, Google'ın herhangi bir grubun görselini oluşturmayı reddetme veya tarihle bağdaşmayan fotoğraflar üretme niyetinde olmadığını ifade etti. Ayrıca, şirketin Gemini'nin görsel üretim yeteneklerini iyileştirme sözünü yineledi. Ancak, bu iyileştirmelerin gerçekleşebilmesi için "kapsamlı testler" yapılması gerekiyor.